Kunstige profilbilleder ser nu naturtro ud – Så vellykkede er de AI-genererede resultater

Alle ovenstående profilbilleder ser naturtro ud, men de er allesammen computergenererede.

Artikel top billede

Alle ovenstående billeder er af personner, som ikke eksisterer. De er genererede af Nvidias AI-program 'StyleGAN'. (Foto: Nvidia)

Resultaterne fra et af Nvidias nyeste forskningsprojekter ligner umiddelbart fotorealistiske portrætbilleder af personer med forskellige aldre og hudfarver – men det er de ikke.

Billederne er computergenererede af selskabets ’StyleGAN’-program, software baseret på en type kunstig intelligens kaldet ’Generative Adversarial Networks’.

Her lykkedes det Nvidia at generere naturtro profilbilleder af både ældre og unge, mænd som kvinder i en palette af forskellige hudfarver.

Til opbygningen af de kunstige portrætfotos tager StyleGAN udgangspunkt i såkaldte ’styles’, eksisterende portrætbilleder, som sammenflettes med øvrige portrætfotos for at kreere helt nye og naturtro billeder.

Teknikkerne bag er ikke forbeholdt mennesker, men kan også generere andre objekter som køretøjer, dyr og indendørs omgivelser, noterer netmediet Medium.

StyleGAN er nu Open Source og interesserede kan nu hente programmet på databasen Github til både Linux og Windows.

Bemærk, at teknikken er yderst resource-krævende. For at generere et billede på et megapixels estimerer Nvidia at der skal bruges en uges regnekraft for et system med otte Nvidia V100 grafikkort ombord.

I videoen nedenunder kan du se, hvordan GAN-teknikkerne kan benyttes til at kreere kunstige portrætter.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S