Kunstige profilbilleder ser nu naturtro ud – Så vellykkede er de AI-genererede resultater

Alle ovenstående profilbilleder ser naturtro ud, men de er allesammen computergenererede.

Artikel top billede

Alle ovenstående billeder er af personner, som ikke eksisterer. De er genererede af Nvidias AI-program 'StyleGAN'. (Foto: Nvidia)

Resultaterne fra et af Nvidias nyeste forskningsprojekter ligner umiddelbart fotorealistiske portrætbilleder af personer med forskellige aldre og hudfarver – men det er de ikke.

Billederne er computergenererede af selskabets ’StyleGAN’-program, software baseret på en type kunstig intelligens kaldet ’Generative Adversarial Networks’.

Her lykkedes det Nvidia at generere naturtro profilbilleder af både ældre og unge, mænd som kvinder i en palette af forskellige hudfarver.

Til opbygningen af de kunstige portrætfotos tager StyleGAN udgangspunkt i såkaldte ’styles’, eksisterende portrætbilleder, som sammenflettes med øvrige portrætfotos for at kreere helt nye og naturtro billeder.

Teknikkerne bag er ikke forbeholdt mennesker, men kan også generere andre objekter som køretøjer, dyr og indendørs omgivelser, noterer netmediet Medium.

StyleGAN er nu Open Source og interesserede kan nu hente programmet på databasen Github til både Linux og Windows.

Bemærk, at teknikken er yderst resource-krævende. For at generere et billede på et megapixels estimerer Nvidia at der skal bruges en uges regnekraft for et system med otte Nvidia V100 grafikkort ombord.

I videoen nedenunder kan du se, hvordan GAN-teknikkerne kan benyttes til at kreere kunstige portrætter.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse