Manglende forklaringer af fortsatte Atea-partnerskaber siger mere end 1.000 ord for verdens største it-selskaber

ComputerViews: Ni af verdens største teknologivirksomheder forbyder bestikkelse og korruption blandt sine partnere, men på trods af Ateas bestikkelsesdom fortsætter de deres prestigefyldte partnerskaber med Atea. Ingen af selskaberne ønsker offentligt at stå på mål for de forretningsmæssige beslutninger. Men it-giganterne har mere til fælles end som så.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se de mange ligheder hos verdens største it-selskaber
  • Indblik i hvorfor ingen af selskaberne ønsker at stå på mål for Atea-partnerskab i et interview
  • Bliv klogere på hvorfor Apple har afbrudt sit partnerskab med Atea
  • Indsigt i hvorfor it-giganterne har et forklaringsproblem
  • Læs teknologigiganternes regler for partnere
1.715
8:45 min
ComputerViews: Microsoft, IBM, Dell, HP Inc, HPE, Citrix, Cisco, Lenovo og VMware er forskellige virksomheder med forskellige kunder, men hvad har de ni selskaber til fælles?

Svaret er, at de udover at være blandt verdens største teknologivirksomheder også deler æren af at være blandt Ateas største partnere.

Det er der i sig selv ikke noget opsigtvækkende i, men det er der, når man kobler gold-, platinum-, og premier-partnerskaberne sammen med de ni it-giganters etiske regler.

For de ni teknologiselskaber har mere til fælles end som så.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S