Manglende forklaringer af fortsatte Atea-partnerskaber siger mere end 1.000 ord for verdens største it-selskaber

ComputerViews: Ni af verdens største teknologivirksomheder forbyder bestikkelse og korruption blandt sine partnere, men på trods af Ateas bestikkelsesdom fortsætter de deres prestigefyldte partnerskaber med Atea. Ingen af selskaberne ønsker offentligt at stå på mål for de forretningsmæssige beslutninger. Men it-giganterne har mere til fælles end som så.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se de mange ligheder hos verdens største it-selskaber
  • Indblik i hvorfor ingen af selskaberne ønsker at stå på mål for Atea-partnerskab i et interview
  • Bliv klogere på hvorfor Apple har afbrudt sit partnerskab med Atea
  • Indsigt i hvorfor it-giganterne har et forklaringsproblem
  • Læs teknologigiganternes regler for partnere
1.715
8:45 min
ComputerViews: Microsoft, IBM, Dell, HP Inc, HPE, Citrix, Cisco, Lenovo og VMware er forskellige virksomheder med forskellige kunder, men hvad har de ni selskaber til fælles?

Svaret er, at de udover at være blandt verdens største teknologivirksomheder også deler æren af at være blandt Ateas største partnere.

Det er der i sig selv ikke noget opsigtvækkende i, men det er der, når man kobler gold-, platinum-, og premier-partnerskaberne sammen med de ni it-giganters etiske regler.

For de ni teknologiselskaber har mere til fælles end som så.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job