Konsekvensen af ny EU-aftale onsdag aften: Nu er det (nok) slut med YouTube og Facebook, som vi kender det

ComputerViews: EU har givet en solid mavepuster til de store internetplatforme fra Silicon Valley efter at parterne i EU onsdag aften nåede frem til en politisk aftale om det omstridte copyright-direktiv. Se hvad aftalen kommer til at betyde.

Artikel top billede

(Foto: © European Union 2018 - Source : EP / Mathieu CUGNOT)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Det betyder copyright-aftalen for de store techgiganter som Youtube og Facebook
  • Det står der i aftalen
570
3 min
Det blev ikke det nyrestød, som ophavsmændene til copyright-direktivet havde håbet at give techginanterne fra Silicon Valley. Men det blev en solid mavepuster, som kan ændre YouTube, Facebook og andre store platforme, der deler indhold, dramatisk.

EU's noble mål har som en anden Robin Hood været at tage fra de store (techgiganterne fra Sillicon Valley) og dele den omsætning, de tjener på andres indhold, med de små (kunstnere, medier, journalister, forfattere).

Det ophavsretslige direktiv blev i

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S