Omstridt dansk overvågnings-netværk kan ende på private hænder: Center for Cybersikkerhed overvejer udbud

Det bliver formentlig ikke Center for Cybersikkerhed selv, der kommer til at overvåge den kritiske infrastruktur gennem det såkaldte sensornetværk. Den danske cyber-myndighed planlægger nemlig at sende opgaven i udbud blandt private virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Kristian Granquist)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Find ud af, hvorfor CFCS overvejer at udbyde netværket
  • Læs hvilke fordele og ulemper der kan være ved at udbyde netværket
809
4:15 min
Det bliver formentlig ikke Center for Cybersikkerhed, der skal stå for overvågningen af danske virksomheders infrastruktur i fremtiden.

Center for Cybersikkerhed planlægger nemlig at

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune