Atea satser stort på big data: Skal udgøre 20 procent af forretningen om to år

Atea satser stort på big data. Området skal under navnet Information Management udgøre 20 procent af forretningen i 2021.

Artikel top billede

Atea satser stort på big data og vil investere 200 millioner kroner i efteruddannelse og rekruttering og endnu mere i opkøb på området, skriver ITWatch.

Det er ifølge topchef Steinar Sønsterby planen, at big data til det offentlige under navnet ‘information management’ skal vokse fra i dag at udgøre fem procent af den samlede Atea-forretning til at udgøre 20 procent allerede i 2021.

“Det område kommer til at vokse hurtigst. Det er der, vi vil bruge flest penge på akkvisitioner og efteruddanelse.

Netop big data er blandt de hurtigst voksende områder i it-verdenen for tiden.

Topchefen peger på, at Atea hidtil har været tæt på teknologien for at kunne sælge den og servicere den. Men fremover skal selskabets medarbejdere i højere grad forstå, hvordan teknologien skal anvendes.

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos