Atea satser stort på big data: Skal udgøre 20 procent af forretningen om to år

Atea satser stort på big data. Området skal under navnet Information Management udgøre 20 procent af forretningen i 2021.

Artikel top billede

Atea satser stort på big data og vil investere 200 millioner kroner i efteruddannelse og rekruttering og endnu mere i opkøb på området, skriver ITWatch.

Det er ifølge topchef Steinar Sønsterby planen, at big data til det offentlige under navnet ‘information management’ skal vokse fra i dag at udgøre fem procent af den samlede Atea-forretning til at udgøre 20 procent allerede i 2021.

“Det område kommer til at vokse hurtigst. Det er der, vi vil bruge flest penge på akkvisitioner og efteruddanelse.

Netop big data er blandt de hurtigst voksende områder i it-verdenen for tiden.

Topchefen peger på, at Atea hidtil har været tæt på teknologien for at kunne sælge den og servicere den. Men fremover skal selskabets medarbejdere i højere grad forstå, hvordan teknologien skal anvendes.

Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Statens IT

Databaseadministrator med fokus på MS-SQL

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos