Samarbejde mellem IBM og Region Hovedstaden kollapsede efter blot 17 måneder: "Man må konstatere, at der er noget forarbejde, der ikke var gjort godt nok"

Watson-trilogien - kapitel 3 af 3 Mindre end halvandet år efter politikerne i Region Hovedstaden godkendte Watson-samarbejdet med IBM, opløste de aftalen igen. Samarbejdet var præget af manglende fremdrift, viser en aktindsigt. Nu kigger regionen fremad.

Artikel top billede

(Foto: CopyrightTomas BertelsenGammel Kongevej 33ADK-1610 København VDenmarkmob. +45 4041 0560mail@tomasbertelsen.dk)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Fortællingen om kollapset af Watson-samarbejdet mellem IBM og Region Hovedstaden
  • En forklaring fra både IBM og Region Hovedstadens spidser
2.048
10:15 min
Radiologisk afdeling på Herlev Hospital var et af de steder, hvor IBM's Watson-teknologi skulle prøves af.

Afdelingen, der ligger på fjerde sal i den flade bygning bag den høje hovedbygning, var udset som et af de steder, skulle tjene som eksempel på, at man i Region Hovedstaden kunne bruge kunstig intelligens i på sygehusene.

Projektet med scanninger af

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect