Samarbejde mellem IBM og Region Hovedstaden kollapsede efter blot 17 måneder: "Man må konstatere, at der er noget forarbejde, der ikke var gjort godt nok"

Watson-trilogien - kapitel 3 af 3 Mindre end halvandet år efter politikerne i Region Hovedstaden godkendte Watson-samarbejdet med IBM, opløste de aftalen igen. Samarbejdet var præget af manglende fremdrift, viser en aktindsigt. Nu kigger regionen fremad.

Artikel top billede

(Foto: CopyrightTomas BertelsenGammel Kongevej 33ADK-1610 København VDenmarkmob. +45 4041 0560mail@tomasbertelsen.dk)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Fortællingen om kollapset af Watson-samarbejdet mellem IBM og Region Hovedstaden
  • En forklaring fra både IBM og Region Hovedstadens spidser
2.048
10:15 min
Radiologisk afdeling på Herlev Hospital var et af de steder, hvor IBM's Watson-teknologi skulle prøves af.

Afdelingen, der ligger på fjerde sal i den flade bygning bag den høje hovedbygning, var udset som et af de steder, skulle tjene som eksempel på, at man i Region Hovedstaden kunne bruge kunstig intelligens i på sygehusene.

Projektet med scanninger af

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job