Danmarks tech-ambassadør hjalp med at få fjernet henrettelsesvideoer fra Marokko

Den danske tech-ambassadør, Casper Klynge, hjalp PET med at tage kontakt til topfolk i Silicon Valley med henblik på omgående at få fjernet videoer af henrettelsen af dansk og norsk pige i Marokko.

Artikel top billede

(Foto: Copyright: GALA / MRA Photographer)

Det er ikke ualmindeligt, at PET aktiv forsøger at få fjernet ekstremistisk og terrorrelateret materiale fra internettet.

Men i sagen, hvor en dansk og norsk pige blev myrdet i Marokko, og hvor en efterfølgende henrettelsesvideo blev lagt på internettet, havde Danmarks efterretnings- og sikkerhedstjeneste travlt.

Derfor havde man brug for en direkte linje til Silicon Valleys chefgange, hvilket den danske tech-ambassadør, Casper Klynge hjalp til med.

Det skriver Berlingske.

Læs også: Efter 18 måneder som tech-ambassadør i Silicon Valley: Her er det vigtigste, som Casper Klynge har fået udrettet (ifølge ham selv)

Ifølge Berlingskes oplysninger var videoerne så voldsomme, at PET var nødt til at gøre noget mere drastisk for omgående at få dem fjernet.

"Spredningen af sådanne videoer kan medføre stærke reaktioner hos børn og unge, samtidig med at de kan være radikaliserende faktorer," skriver PET i et svar til Berlingske.

Den danske tech-ambassade i Silicon Valley tog efterfølgende direkte kontakt til topfolk hos Facebook, Google, Youtube, Twitter og Reddit.

Casper Klynge ønskede ikke at stille op til interview med Berlingske, men han bekræfter, at virksomhederne imødekom ønsket med kort varsel og tog sagen alvorligt.

Casper Klynge har tidligere været dansk ambassadør i Indonesien, men den 1. september 2017 tiltrådte han i en ny rolle som tech-ambassadør med et globalt mandat men med hovedsæde i Palo Alto i Silicon Valley.

Læs også: Danmarks tech-ambassadør: Amazon Web Services' indtog i Danmark er kun begyndelsen

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network