Danmarks tech-ambassadør hjalp med at få fjernet henrettelsesvideoer fra Marokko

Den danske tech-ambassadør, Casper Klynge, hjalp PET med at tage kontakt til topfolk i Silicon Valley med henblik på omgående at få fjernet videoer af henrettelsen af dansk og norsk pige i Marokko.

Artikel top billede

(Foto: Copyright: GALA / MRA Photographer)

Det er ikke ualmindeligt, at PET aktiv forsøger at få fjernet ekstremistisk og terrorrelateret materiale fra internettet.

Men i sagen, hvor en dansk og norsk pige blev myrdet i Marokko, og hvor en efterfølgende henrettelsesvideo blev lagt på internettet, havde Danmarks efterretnings- og sikkerhedstjeneste travlt.

Derfor havde man brug for en direkte linje til Silicon Valleys chefgange, hvilket den danske tech-ambassadør, Casper Klynge hjalp til med.

Det skriver Berlingske.

Læs også: Efter 18 måneder som tech-ambassadør i Silicon Valley: Her er det vigtigste, som Casper Klynge har fået udrettet (ifølge ham selv)

Ifølge Berlingskes oplysninger var videoerne så voldsomme, at PET var nødt til at gøre noget mere drastisk for omgående at få dem fjernet.

"Spredningen af sådanne videoer kan medføre stærke reaktioner hos børn og unge, samtidig med at de kan være radikaliserende faktorer," skriver PET i et svar til Berlingske.

Den danske tech-ambassade i Silicon Valley tog efterfølgende direkte kontakt til topfolk hos Facebook, Google, Youtube, Twitter og Reddit.

Casper Klynge ønskede ikke at stille op til interview med Berlingske, men han bekræfter, at virksomhederne imødekom ønsket med kort varsel og tog sagen alvorligt.

Casper Klynge har tidligere været dansk ambassadør i Indonesien, men den 1. september 2017 tiltrådte han i en ny rolle som tech-ambassadør med et globalt mandat men med hovedsæde i Palo Alto i Silicon Valley.

Læs også: Danmarks tech-ambassadør: Amazon Web Services' indtog i Danmark er kun begyndelsen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job