Danmarks tech-ambassadør hjalp med at få fjernet henrettelsesvideoer fra Marokko

Den danske tech-ambassadør, Casper Klynge, hjalp PET med at tage kontakt til topfolk i Silicon Valley med henblik på omgående at få fjernet videoer af henrettelsen af dansk og norsk pige i Marokko.

Artikel top billede

(Foto: Copyright: GALA / MRA Photographer)

Det er ikke ualmindeligt, at PET aktiv forsøger at få fjernet ekstremistisk og terrorrelateret materiale fra internettet.

Men i sagen, hvor en dansk og norsk pige blev myrdet i Marokko, og hvor en efterfølgende henrettelsesvideo blev lagt på internettet, havde Danmarks efterretnings- og sikkerhedstjeneste travlt.

Derfor havde man brug for en direkte linje til Silicon Valleys chefgange, hvilket den danske tech-ambassadør, Casper Klynge hjalp til med.

Det skriver Berlingske.

Læs også: Efter 18 måneder som tech-ambassadør i Silicon Valley: Her er det vigtigste, som Casper Klynge har fået udrettet (ifølge ham selv)

Ifølge Berlingskes oplysninger var videoerne så voldsomme, at PET var nødt til at gøre noget mere drastisk for omgående at få dem fjernet.

"Spredningen af sådanne videoer kan medføre stærke reaktioner hos børn og unge, samtidig med at de kan være radikaliserende faktorer," skriver PET i et svar til Berlingske.

Den danske tech-ambassade i Silicon Valley tog efterfølgende direkte kontakt til topfolk hos Facebook, Google, Youtube, Twitter og Reddit.

Casper Klynge ønskede ikke at stille op til interview med Berlingske, men han bekræfter, at virksomhederne imødekom ønsket med kort varsel og tog sagen alvorligt.

Casper Klynge har tidligere været dansk ambassadør i Indonesien, men den 1. september 2017 tiltrådte han i en ny rolle som tech-ambassadør med et globalt mandat men med hovedsæde i Palo Alto i Silicon Valley.

Læs også: Danmarks tech-ambassadør: Amazon Web Services' indtog i Danmark er kun begyndelsen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

D&A Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS