Erik Kaae forlader it-verdenen efter mere end 20 år - men det lykkedes ham aldrig at lande et job som topchef: "Det er bestemt ikke fordi, at jeg ikke har haft lyst"

Interview: Et ny job som kommerciel direktør hos ISS betyder, at Erik Kaae forlader den danske it-branche for første gang i sit voksne liv. På trods af at den tidligere Microsoft-direktør har haft en lang række topposter, er han aldrig nået helt til tops. Nu fortæller han selv, hvorfor det ikke er sket.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs Erik Kaaes egen vurdering af, hvorfor det aldrig er lykkedes ham at lande en stilling som topchef
  • Få den tidligere Microsoft-direktørs bud på, om han vender tilbage til den danske it-sektor
  • Indblik i Erik Kaaes karriere hos de store danske it-virksomheder
606
3:15 min
Med jobskiftet til service-og rengøringsvirksomheden ISS lukker Erik Kaae et mere end 20-år langt kapitel i sit liv.

Manden har tilbragt hele sit voksne arbejdsliv i den danske it-branche.

Karrieren har blandt andet budt på flere ledende stillinger hos Microsoft Danmark, hvor Erik Kaae har bestredet poster som COO, marketing-direktør, salgsdirektør og chef for den danske partnerforretning.

Siden 2014 har han været salgsdirektør i EG, men et kig ned gennem Erik Kaaes CV viser, at én stillingsbetegnelse mangler på trods af de mange chefstillinger:

Erik Kaae har aldrig været topchef i en it-virksomhed.

Det skyldes på ingen måde manglende lyst, ifølge Erik Kaae selv, men han har har et bud på, hvorfor det aldrig er lykkedes ham at lande det absolutte topjob i den danske it-sektor.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS