Er VR og AR klar til forretningsverdenen? Computerworld jagter svaret 200 kilometer vest for Esbjerg

Reportage: Giganter som Microsoft, Google og Facebook investerer enorme summer i virtual og augmented reality. Men er teknologierne andet end god underholdning? Kan de rent faktisk bruges i en virksomhed? I jagten på svaret kommer Computerworld forbi en enorm gasplatform 200 kilometer vest fra Esbjerg.

Artikel top billede

Miniatureoverblikket over Unity Studios VR-løsning af Tyrafeltet.

Billede: Unity Studios.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • VR- og AR-cases, der viser, hvordan teknologierne allerede er i brug
  • Mød en af de fremadstormende danske virksomheder, der udvikler VR- og AR-løsninger
  • Disse use cases giver lige nu bedst mening
  • Så meget kan du forvente at en løsning koster
2.056
10:30 min
Mange etager under mig er havets detaljer visket væk. Vandet er fladet ud som et gråblåt betongulv, hvor intet bevæger sig.

Platformen brænder ikke, men jeg får alligevel lyst til at tage springet ud af vinduet for at mærke suset.

Jeg befinder mig i kontrolrummet på Danmarks største gasplatform midt ude i gas- og oliefelt, Tyra, der ligger i Nordsøen 200 kilomer vest fra Esbjerg.

Forpustet vender jeg blikket væk fra udsigten og tager VR-brillen af og lægger det på bordet i et kontorlokale på Søren Frichs Vej i Aarhus.

"Tyra-feltet, som du lige har besøgt, er

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect