Ny rektor på IT-Universitetet vil sætte turbo på: Satser på 100 flere nyuddannede om året

Opdateret: Den nye rektor på IT-Universitetet i København håber at opfylde et hedt ønske fra mange it-virksomheder, som leder med lys og lygte efter kvalificeret arbejdskraft. Han har ambitioner om at sende 100 flere nyuddannede ud i samfundet om året.

Artikel top billede

(Foto: IT-Universitetet)

Denne artiklel er opdateret kl. 13.09 efter henvendelse fra IT-Universitet om fejl i ITWatch's oprindelige artikel, der er kilde til denne Computerworld-artikel, og som vi citerede i dag kl 10.02. Computerworld beklager.

Den nye rektor på IT-Universitetet i København, Martin Zachariasen, vil skrue op for produktionen og satser at uddanne 100 flere kandidater om året, skriver ITWatch.

Martin Zachariasen, der afløste Mads Tofte på posten 1. januar, siger også, at universitetet vil søge at uddanne flere it-specialister med ph.d.-baggrund, for dem er der i stigende grad behov for - også i små virksomheder.

"Problemet er, at det er de samme mennesker, som vi skal ansætte til at være forskere og undervisere hos os. Så der opstår en ret stor konkurrence om de her talenter, som er spydspidsen af forskningstalenter i Danmark," siger Martin Zachariasen til ITWatch.

Han skal nu på jagt efter finansiering til at uddanne flere ph.d.’er, og han håber, at it-virksomhederne vil hjælpe med til det.

Han peger dog på, at den danske it-branche primært består af små- og mellemstore virksomheder, som ikke har samme økonomiske muskler som eksempelvis danske medicinalvirksomheder, der bidrager med store millionbeløb til danske universiteter.

Martin Zachariasen vil ikke afvise, at store internationale it-virksomheder kunne tænke sig at deltage i finansieringen.

I det hele taget vil den nye rektor gerne øge samarbejdet med virksomheder og organisationer, siger han til ITWatch.

Martin Zachariasen peger på, at der skal findes nogen nye modeller for samarbejdet, som afspejler den virkelighed, at mindre danske it-virksomheder hverken kan afsætte millioner til et samarbejde med universitetet, eller har en treårig horisont for sådan en satsning.

Læs også: Mads Tofte stopper som rektor på IT-Universitet: Nu er afløseren fundet

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job