Ny rektor på IT-Universitetet vil sætte turbo på: Satser på 100 flere nyuddannede om året

Opdateret: Den nye rektor på IT-Universitetet i København håber at opfylde et hedt ønske fra mange it-virksomheder, som leder med lys og lygte efter kvalificeret arbejdskraft. Han har ambitioner om at sende 100 flere nyuddannede ud i samfundet om året.

Artikel top billede

(Foto: IT-Universitetet)

Denne artiklel er opdateret kl. 13.09 efter henvendelse fra IT-Universitet om fejl i ITWatch's oprindelige artikel, der er kilde til denne Computerworld-artikel, og som vi citerede i dag kl 10.02. Computerworld beklager.

Den nye rektor på IT-Universitetet i København, Martin Zachariasen, vil skrue op for produktionen og satser at uddanne 100 flere kandidater om året, skriver ITWatch.

Martin Zachariasen, der afløste Mads Tofte på posten 1. januar, siger også, at universitetet vil søge at uddanne flere it-specialister med ph.d.-baggrund, for dem er der i stigende grad behov for - også i små virksomheder.

"Problemet er, at det er de samme mennesker, som vi skal ansætte til at være forskere og undervisere hos os. Så der opstår en ret stor konkurrence om de her talenter, som er spydspidsen af forskningstalenter i Danmark," siger Martin Zachariasen til ITWatch.

Han skal nu på jagt efter finansiering til at uddanne flere ph.d.’er, og han håber, at it-virksomhederne vil hjælpe med til det.

Han peger dog på, at den danske it-branche primært består af små- og mellemstore virksomheder, som ikke har samme økonomiske muskler som eksempelvis danske medicinalvirksomheder, der bidrager med store millionbeløb til danske universiteter.

Martin Zachariasen vil ikke afvise, at store internationale it-virksomheder kunne tænke sig at deltage i finansieringen.

I det hele taget vil den nye rektor gerne øge samarbejdet med virksomheder og organisationer, siger han til ITWatch.

Martin Zachariasen peger på, at der skal findes nogen nye modeller for samarbejdet, som afspejler den virkelighed, at mindre danske it-virksomheder hverken kan afsætte millioner til et samarbejde med universitetet, eller har en treårig horisont for sådan en satsning.

Læs også: Mads Tofte stopper som rektor på IT-Universitet: Nu er afløseren fundet

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS