Ny rektor på IT-Universitetet vil sætte turbo på: Satser på 100 flere nyuddannede om året

Opdateret: Den nye rektor på IT-Universitetet i København håber at opfylde et hedt ønske fra mange it-virksomheder, som leder med lys og lygte efter kvalificeret arbejdskraft. Han har ambitioner om at sende 100 flere nyuddannede ud i samfundet om året.

Artikel top billede

(Foto: IT-Universitetet)

Denne artiklel er opdateret kl. 13.09 efter henvendelse fra IT-Universitet om fejl i ITWatch's oprindelige artikel, der er kilde til denne Computerworld-artikel, og som vi citerede i dag kl 10.02. Computerworld beklager.

Den nye rektor på IT-Universitetet i København, Martin Zachariasen, vil skrue op for produktionen og satser at uddanne 100 flere kandidater om året, skriver ITWatch.

Martin Zachariasen, der afløste Mads Tofte på posten 1. januar, siger også, at universitetet vil søge at uddanne flere it-specialister med ph.d.-baggrund, for dem er der i stigende grad behov for - også i små virksomheder.

"Problemet er, at det er de samme mennesker, som vi skal ansætte til at være forskere og undervisere hos os. Så der opstår en ret stor konkurrence om de her talenter, som er spydspidsen af forskningstalenter i Danmark," siger Martin Zachariasen til ITWatch.

Han skal nu på jagt efter finansiering til at uddanne flere ph.d.’er, og han håber, at it-virksomhederne vil hjælpe med til det.

Han peger dog på, at den danske it-branche primært består af små- og mellemstore virksomheder, som ikke har samme økonomiske muskler som eksempelvis danske medicinalvirksomheder, der bidrager med store millionbeløb til danske universiteter.

Martin Zachariasen vil ikke afvise, at store internationale it-virksomheder kunne tænke sig at deltage i finansieringen.

I det hele taget vil den nye rektor gerne øge samarbejdet med virksomheder og organisationer, siger han til ITWatch.

Martin Zachariasen peger på, at der skal findes nogen nye modeller for samarbejdet, som afspejler den virkelighed, at mindre danske it-virksomheder hverken kan afsætte millioner til et samarbejde med universitetet, eller har en treårig horisont for sådan en satsning.

Læs også: Mads Tofte stopper som rektor på IT-Universitet: Nu er afløseren fundet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S