Dansk iværksætter-firma tømt og lukket ned efter hemmeligt salg til Apple

Apple har lukket det danske iværksætterfirma Spektral Experience ned, efter Apple i al hemmelighed købte det danske selskab i december 2017.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Apple har lukket den danske startup Spektral Experience ned, efter Apple i al hemmelighed købte selskabet for 200 millioner kroner i slutningen af 2017, skriver Finans.

Spektral Experience har specialiseret sig i intelligent billedbehandling, og selskabets nøglefigurer, Toke Jansen og Jacob Schack Vestergaard, har rødder i DTU.

Ifølge avisen gik Spektral Experience på blot et år fra et underskud på 7,9 millioner kroner til et overskud på 169 millioner kroner.

Men det skyldes ikke vind i sejlene, men derimod, at patenter, projekter og viden i form af alle immatrielle rettigheder er blevet købt ud af det danske selskab, skriver avisen.

Børsen skrev tilbage i oktober 2018, at Apple betalte omkring 200 millioner kroner for at overtage Spektral Experience i december 2017.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job