Dansk iværksætter-firma tømt og lukket ned efter hemmeligt salg til Apple

Apple har lukket det danske iværksætterfirma Spektral Experience ned, efter Apple i al hemmelighed købte det danske selskab i december 2017.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Apple har lukket den danske startup Spektral Experience ned, efter Apple i al hemmelighed købte selskabet for 200 millioner kroner i slutningen af 2017, skriver Finans.

Spektral Experience har specialiseret sig i intelligent billedbehandling, og selskabets nøglefigurer, Toke Jansen og Jacob Schack Vestergaard, har rødder i DTU.

Ifølge avisen gik Spektral Experience på blot et år fra et underskud på 7,9 millioner kroner til et overskud på 169 millioner kroner.

Men det skyldes ikke vind i sejlene, men derimod, at patenter, projekter og viden i form af alle immatrielle rettigheder er blevet købt ud af det danske selskab, skriver avisen.

Børsen skrev tilbage i oktober 2018, at Apple betalte omkring 200 millioner kroner for at overtage Spektral Experience i december 2017.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest