Dansk iværksætter-firma tømt og lukket ned efter hemmeligt salg til Apple

Apple har lukket det danske iværksætterfirma Spektral Experience ned, efter Apple i al hemmelighed købte det danske selskab i december 2017.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Apple har lukket den danske startup Spektral Experience ned, efter Apple i al hemmelighed købte selskabet for 200 millioner kroner i slutningen af 2017, skriver Finans.

Spektral Experience har specialiseret sig i intelligent billedbehandling, og selskabets nøglefigurer, Toke Jansen og Jacob Schack Vestergaard, har rødder i DTU.

Ifølge avisen gik Spektral Experience på blot et år fra et underskud på 7,9 millioner kroner til et overskud på 169 millioner kroner.

Men det skyldes ikke vind i sejlene, men derimod, at patenter, projekter og viden i form af alle immatrielle rettigheder er blevet købt ud af det danske selskab, skriver avisen.

Børsen skrev tilbage i oktober 2018, at Apple betalte omkring 200 millioner kroner for at overtage Spektral Experience i december 2017.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job