Atea, KMD og TDC får den kolde skulder af kunderne: “Det er selvfølgelig aldrig særlig opmuntrende at lande på de nederste placeringer”

Computerworlds it-image-analyse 2019: Dårlige sager betyder, at store danske selskaber som TDC, KMD og norske Atea ender i bunden af Computerworlds image-undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Schjoldager)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvad de tre selskaber vil gøre for at ændre kundernes opfattelse af virksomhederne
  • Se hvorfor TDC alligevel kan vende kundernes syn på virksomheden
  • Få indblik i hvorfor de tre selskaber ender i bunden af Computerworlds image-undersøgelse
1.252
6:30 min
Nogle af Danmarks største og mest kendte it-virksomheder bliver sendt helt i fryseren i Computerworlds image-undersøgelse.

Årelange bestikkelsessager, dårlig økonomi og erstatningskrav er måske ikke overraskende med til at give kunderne et knap så positivt syn på en virksomhed.

Annonce

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Carl Ras A/S

Digital Tech Lead

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S