Atea, KMD og TDC får den kolde skulder af kunderne: “Det er selvfølgelig aldrig særlig opmuntrende at lande på de nederste placeringer”

Computerworlds it-image-analyse 2019: Dårlige sager betyder, at store danske selskaber som TDC, KMD og norske Atea ender i bunden af Computerworlds image-undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Schjoldager)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvad de tre selskaber vil gøre for at ændre kundernes opfattelse af virksomhederne
  • Se hvorfor TDC alligevel kan vende kundernes syn på virksomheden
  • Få indblik i hvorfor de tre selskaber ender i bunden af Computerworlds image-undersøgelse
1.252
6:30 min
Nogle af Danmarks største og mest kendte it-virksomheder bliver sendt helt i fryseren i Computerworlds image-undersøgelse.

Årelange bestikkelsessager, dårlig økonomi og erstatningskrav er måske ikke overraskende med til at give kunderne et knap så positivt syn på en virksomhed.

Annonce

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S