Huawei anklager USA for hykleri i spionagesag: "Spørg bare Edward Snowden"

Huawei begynder nu for alvor at gå til modangreb på den amerikanske regering. Selskabet antyder nu, at amerikanerne selv overvåger andre med henvisning til Edward Snowden.

Artikel top billede

Den kinesiske tele-gigant Huawei er tilsyneladende ved at få nok af amerikanernes vedholdende advarseler om, at selskabet kan blive brugt til at spionere for den kinesiske regering.

Under World Mobile Congress, der i disse dage bliver afholdt i Barcelona, udnyttede bestyrelsesformanden for Huawei lejligheden til endnu engang at afvise rygterne om, at Huawei spionere mod andre lande.

Læs også: USA's advarsel mod Huawei er lykkedes: Europa har forstået sikkerhedsrisikoen, mener regeringen

Men udover at gentage, at det ikke er tilfældet, leverede bestyrelsesformanden Guo Ping også en bredside til amerikanerne.

Prism, Prism on the wall, who is the most trustworthy of them all?" eller mindre poetisk oversat til dansk: “Prism, Prism på væggen der, hvem er den mest pålidelige her.”

Derefter bad han publikum spørge wistlebloweren Edward Snowden, hvis nogen skulle være i tivl om, hvad han mente.

Prism er nemlig navnet på det amerikanske overvågningsprogram, der blev afsløret af netop Edward Snowden.

Amerikanerne har også skærpet tonen over for det kinesiske selskab. Tidligere på ugen lød det sådan her fra den amerikanske regerings ambassadør for cyber- og international kommunikation, Robert L. Strayer.

“Vi ved, at Huawei selv har været bedragerisk og uærlig,” sagde ambassadøren.

Læs også:

Tidligere PET-chefer advarer: Udvist dansk Huawei-ansat kan være en sikkerhedsrisiko

New Zealands forbud mod Huawei kan koste dyrt: Nu kommer den kinesiske straf

Verdens største mobilselskab opfordrer USA til at dele beviser for spinageanklager mod Huawei

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job