5G, foldetelefoner og snedige kameraer: Her er højdepunkterne fra årets MWC-mobilmesse

Mobile World Congres, Barcelona. Mobil- og netværksmessen MWC er ved at lukke portene for i år. Her er de nyheder, der har imponeret mest.

Artikel top billede

Huawei imponerede med deres første foldbare enhed: Mate X.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få et overblik over de vigtigste nyheder fra årets MWC-messe
  • Se hvilke temaer der dominerede i år
  • Få et smugkig på de mest kuriøse indslag fra messen
445
2:15 min
Et af årets allerstørste højdepunkter inden for mobil- og netværksteknologi foregår lidt uden for Barcelona, hvor Mobile World Congress-messen har fundet sted under den spanske forårssol.

Her har mobil- og netværksproducenter fra hele verden kæmpet om pressens og kundernes gunst, mens alt, hvad der kan tænkes af mobile løsninger er blevet vist frem.

Årgang 2019 af messen lukker nu så småt portene for i år, men det gør det ikke uden at have budt på flere spændende, skøre og lovende enheder og teknologier.

Herunder finder du dem, der har imponeret Computerworld mest.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

API-udvikler til PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S