Hos Google tjener mænd oftest mindre end kvinder i samme stilling. Nu kompenserer selskabet dem.

Google fordeler over 60 millioner lønkroner, for at kompensere for underbetaling af primært mandlige ansatte.

Artikel top billede

Mens der ofte lyder, at kvinder tjener mindre end mænd for samme arbejde, forholder det sig anderledes­ hos it-giganten Google, hvor mandlige ’Level 4 Software Engineers’ it-ingeniører viste sig at tjene mindre end deres kvindelige kollegaer.

Det har fået selskabet til at udbetale 9,7 millioner dollar, omkring 65 millioner kroner, til de berørte 10.677 ansatte.

Tallene kommer fra selskabets egen opgørelse, som Google detaljerer på deres blog, skriver netmediet TechCrunch.

Hvor stor en andel af de 10.677 ansatte der er mænd, præciserer selskabet ikke i deres rapport, men Google fremhæver underbetalingen af mænd som en grund til at der i alt er udbetalt en større kompensation i 2018 end i 2017.

Í 2017 udbetalte Google blot 270.000 amerikanske dollar for at udligne lønforskelle mellem kønnene hos deres ansatte.

”Vores løn-ligheds analyse er til for at sikre, at lønnen er fair for ansatte med samme job, med samme niveau, geografi og performance”, siger Googles ’Pay Equity’-chefanalytiker Lauren Barbato.

Se også: Løn i den danske it-branche: Microsoft, Oracle og Dell er helt i toppen på lønnen - så meget tjener de ansatte i gennemsnit

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,