Computerworld Summit er nu skudt i gang: Det kan du opleve på årets store it-konference

Nu er dørene slået op til en af Danmarks største it-konferencer, hvor knap 400 it-profesionelle netop har indtaget Radisson Blu i København til en hel dag om, hvordan vi bedst udnytter de mange digitale muligheder.

Artikel top billede

Digitaliseringen er ikke længere kun et emne der bliver diskuteret i virksomhedernes it-afdelinger.

Det omfatter alle medarbejdere i virksomheden i dag.

Derfor er det også omdrejningspunktet til Compuerworld Summit 2019, der netop nu løber af stablen i København.

Vi har samlet knap 400 it-profesionelle, der i løbet af dagen skal blive klogere på digital tranformation, cloud-strategi og it-sikkerhed.

Deltagerne skal med andre ord få helt konkrete værktøjer til at kunne vælge og bruge de rigtige teknologier til at forbedre virksomheden.

Derfor er alle deltagerne, der primært består af it-beslutningstagere og slutbrugere, efter dagens Summit klædt endnu bedre på til at udnytte de mange mulogheder digitaliseringen rummer.

Nye formater

Årets Summit byder desuden på en række nye formater for de mange deltagere.

Blandt andet CIO Talk, hvor nogle af Danmarks førende CIO's taler sammen om nogle af de emner, de selv arbejder med inden for sikkerhed og digitalisering.

Desuden vil der i løbet af dagen være workshops hvor deltagerne i løbet af 60 minutter får du mulighed for at se, mærke og afprøve, hvordan man helt konkret og rent praktisk kommer i gang med et nyt teknologiområde

Samtidig er der selvfølgelig som altid oplæg fra nogle af Danmarks bedste CIO's der blandt andre tæller årets CIO 2018 Jesper Riis og it-chef hos FLSmidt, Mads Madsbjerg.

Vi dækker selvfølgelig også Compterworld Summit her på Computerworld, så selv hvis du ikke er med, kan du få glæde af flere af pointerne her i spalterne.

Du kan stadig se hele det spændende program her på Computerworld Summit 2019.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S