Computerworld Summit er nu skudt i gang: Det kan du opleve på årets store it-konference

Nu er dørene slået op til en af Danmarks største it-konferencer, hvor knap 400 it-profesionelle netop har indtaget Radisson Blu i København til en hel dag om, hvordan vi bedst udnytter de mange digitale muligheder.

Artikel top billede

Digitaliseringen er ikke længere kun et emne der bliver diskuteret i virksomhedernes it-afdelinger.

Det omfatter alle medarbejdere i virksomheden i dag.

Derfor er det også omdrejningspunktet til Compuerworld Summit 2019, der netop nu løber af stablen i København.

Vi har samlet knap 400 it-profesionelle, der i løbet af dagen skal blive klogere på digital tranformation, cloud-strategi og it-sikkerhed.

Deltagerne skal med andre ord få helt konkrete værktøjer til at kunne vælge og bruge de rigtige teknologier til at forbedre virksomheden.

Derfor er alle deltagerne, der primært består af it-beslutningstagere og slutbrugere, efter dagens Summit klædt endnu bedre på til at udnytte de mange mulogheder digitaliseringen rummer.

Nye formater

Årets Summit byder desuden på en række nye formater for de mange deltagere.

Blandt andet CIO Talk, hvor nogle af Danmarks førende CIO's taler sammen om nogle af de emner, de selv arbejder med inden for sikkerhed og digitalisering.

Desuden vil der i løbet af dagen være workshops hvor deltagerne i løbet af 60 minutter får du mulighed for at se, mærke og afprøve, hvordan man helt konkret og rent praktisk kommer i gang med et nyt teknologiområde

Samtidig er der selvfølgelig som altid oplæg fra nogle af Danmarks bedste CIO's der blandt andre tæller årets CIO 2018 Jesper Riis og it-chef hos FLSmidt, Mads Madsbjerg.

Vi dækker selvfølgelig også Compterworld Summit her på Computerworld, så selv hvis du ikke er med, kan du få glæde af flere af pointerne her i spalterne.

Du kan stadig se hele det spændende program her på Computerworld Summit 2019.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S