TDC går ind på det klassiske it-marked: Salg af it-sikkerhed og dataløsninger skal genrejse den skrantende erhvervsforretning

TDC vil med fem-årig strategi forsøge at genrejse sin erhvervsforretning.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC vil skrue kraftigt op for salg af it-services i et forsøg på at genrejse selskabets skrantende erhvervsforretning.

Det fortæller direktør for TDC Erhverv, Michael Moyell Juul, til Finans.

TDC’s erhvervsforretning har ifølge avisen i årevis ‘været et mareridt’ for TDC. I de seneste fem år er omsætningen faldet med en tredjedel og indtjeningen er omtrent halveret.

Løsningen er altså nu i langt højere grad at udfordre de klassiske it-selskaber med salg af services inden for især it-sikkerhed, drift af netværk og håndtering af data - altså klassiske it-services.

“Vores kunder lægger mere og mere data op i skyen, og netværket bliver nerven i virksomhederne. Men der opstår også et sikkerhedsproblem, fordi cyberangreb bliver mere kritiske. Derfor bliver hjørnestenen i vores nye strategi at hjælpe kunderne med at drive deres netværk og sørge for it-sikkerhed 24 timer i døgnet,” siger Michael Moyell Juul til avisen.

TDC præsenterede fornylig seslakbets store satsningsområder for 2019, som bliver det første fulde år med ny direktør, nye ejere og med den nye struktur, som selskabet indførte efter salget for et års tid siden.

Det kan du læse mere om her: Her er TDC’s store satsningsområder i 2019

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S