TDC går ind på det klassiske it-marked: Salg af it-sikkerhed og dataløsninger skal genrejse den skrantende erhvervsforretning

TDC vil med fem-årig strategi forsøge at genrejse sin erhvervsforretning.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC vil skrue kraftigt op for salg af it-services i et forsøg på at genrejse selskabets skrantende erhvervsforretning.

Det fortæller direktør for TDC Erhverv, Michael Moyell Juul, til Finans.

TDC’s erhvervsforretning har ifølge avisen i årevis ‘været et mareridt’ for TDC. I de seneste fem år er omsætningen faldet med en tredjedel og indtjeningen er omtrent halveret.

Løsningen er altså nu i langt højere grad at udfordre de klassiske it-selskaber med salg af services inden for især it-sikkerhed, drift af netværk og håndtering af data - altså klassiske it-services.

“Vores kunder lægger mere og mere data op i skyen, og netværket bliver nerven i virksomhederne. Men der opstår også et sikkerhedsproblem, fordi cyberangreb bliver mere kritiske. Derfor bliver hjørnestenen i vores nye strategi at hjælpe kunderne med at drive deres netværk og sørge for it-sikkerhed 24 timer i døgnet,” siger Michael Moyell Juul til avisen.

TDC præsenterede fornylig seslakbets store satsningsområder for 2019, som bliver det første fulde år med ny direktør, nye ejere og med den nye struktur, som selskabet indførte efter salget for et års tid siden.

Det kan du læse mere om her: Her er TDC’s store satsningsområder i 2019

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S