Samsung skruer endelig op for ambitionerne med Galaxy S10+: Det er der kommet en ualmindelig helstøbt toptelefon ud af

Samsung har noget at bevise med selskabets nyeste smartphone-flagskib: Galaxy S10 Plus. Det gør selskabet så også.

Artikel top billede

Kamera(erne) i Galaxy S10 Plus er med til at gøre Samsungs nye stjernetelefon til noget særligt.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om, hvad Samsung har kreeret med topmobilen Galaxy S10+
  • Få et overblik over, hvor Samsung-mobilen er bedst
  • Få Computerworlds endelige dom over topmobilen
2.070
10:30 min
Samsung er klodens førende smartphone-producent – i hvert fald når det gælder styksalg.

Når det gælder high-end telefoner, er den sydkoreanske tech-gigant som altid truet af Apple og amerikanernes dyre, men også stilsikre, iPhones samt dennes økosystem.

Samsungs største konkurrent i disse dage synes dog ikke at være Apple, men Huawei, som med sit seneste kuld toptelefoner ikke bare beviser, at de hører med i toppen – nu begynder den kinesiske udfordrer at definere, hvad en toptelefon skal byde på.

Huaweis seneste toptelefon, Mate 20 Pro, var en regulær magtdemonstration, som Samsung skal forholde sig til.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    AI-platformsudvikler til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT