Her er TDC Erhvervs nye sikkerhedssats: Køber it-sikkerhedsfirmaet Secu

TDC køber sig til en portefølje af store virksomheds- og offentlige kunder med opkøb af it-sikkerhedsselskabet Secu.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

TDC Erhverv køber det danske it-sikkerhedsselskab Secu, oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

Med sit nyeste opkøb styrke koncernen med Secus know-how indenfor specialiserede it-sikkerhedsløsninger for større danske virksomehder.

Her oplyser TDC Erhverv, at Secu tæller nogle af de mest prominente virksomheder samt dele af den offentlige sektor i porteføljen.

"Jeg er rigtig glad for at annoncere købet af Secu. Secu har i kraft af sine dygtige medarbejdere og højtspecialiserede sikkerhedsløsninger opbygget en sund forretning i vækst, som kommer til at styrke TDC Erhverv og give vores kunder endnu stærkere sikkerhedsløsninger," siger koncerndirektør i TDC Erhverv Michael Moyell Juul ifølge en pressemeddelelse.

For telekoncernen er hensigten at kunne tilbyde mere fleksible netværksløsninger med indbygget sikkerhed. TDC oplyser, at de kan varetage 100 procent af drift, optimering, og sikkerhed i kundernes netværk.

Her spiller sikkerhedsløsninger fra Secu og NetDesign ind, ved sammen at kunne levere endnu stærkere løsninger til koncernens erhvervskunder, skriver selskabet.

Secus har kontorer i både København i Aarhus, hvor selskabet tæller i alt 11 medarbejdere. I sidste regnskabsår omsatte Secu for 23,2 millioner kroner.

Led i ny TDC-strategi

TDC har tidligere identificeret netop it-sikkerhedsservices som en fremtidig vækstakse.

I et interview med Computerworld forklarer koncerndirektøren om selskabets skifte mod it-services:

“Vi går fra at være en klassisk operatør til at blive en klassisk service-leverandør. Det er i højere grad ydelserne på toppen af forbindelsen, som vi vil fokusere på frem for selve forbindelsen. Derfor kigger vi på de services, vi skal levere på toppen af forbindelserne,” siger Michael Moyell Juul til Computerworld.

I hans interview forklarer direktøren, hvordan at endnu flere service-produkter er på tapetet, med en målsæning om at kunne tilbyde sikkerhedsløsninger til de fleste af TDC Erhvervs kunder:

“Vi kommer selvfølgelig til at designe nogle forskellige løsninger. Så det er klart, at det måske er fint for den helt lille virksomhed med en simpel firewall-løsning, mens de større kunder selvfølgelig skal have en mere avanceret sikkerhedsløsning,” siger han.

Læs også: Her er TDC’s store satsningsområder i 2019

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S