Her er TDC Erhvervs nye sikkerhedssats: Køber it-sikkerhedsfirmaet Secu

TDC køber sig til en portefølje af store virksomheds- og offentlige kunder med opkøb af it-sikkerhedsselskabet Secu.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

TDC Erhverv køber det danske it-sikkerhedsselskab Secu, oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

Med sit nyeste opkøb styrke koncernen med Secus know-how indenfor specialiserede it-sikkerhedsløsninger for større danske virksomehder.

Her oplyser TDC Erhverv, at Secu tæller nogle af de mest prominente virksomheder samt dele af den offentlige sektor i porteføljen.

"Jeg er rigtig glad for at annoncere købet af Secu. Secu har i kraft af sine dygtige medarbejdere og højtspecialiserede sikkerhedsløsninger opbygget en sund forretning i vækst, som kommer til at styrke TDC Erhverv og give vores kunder endnu stærkere sikkerhedsløsninger," siger koncerndirektør i TDC Erhverv Michael Moyell Juul ifølge en pressemeddelelse.

For telekoncernen er hensigten at kunne tilbyde mere fleksible netværksløsninger med indbygget sikkerhed. TDC oplyser, at de kan varetage 100 procent af drift, optimering, og sikkerhed i kundernes netværk.

Her spiller sikkerhedsløsninger fra Secu og NetDesign ind, ved sammen at kunne levere endnu stærkere løsninger til koncernens erhvervskunder, skriver selskabet.

Secus har kontorer i både København i Aarhus, hvor selskabet tæller i alt 11 medarbejdere. I sidste regnskabsår omsatte Secu for 23,2 millioner kroner.

Led i ny TDC-strategi

TDC har tidligere identificeret netop it-sikkerhedsservices som en fremtidig vækstakse.

I et interview med Computerworld forklarer koncerndirektøren om selskabets skifte mod it-services:

“Vi går fra at være en klassisk operatør til at blive en klassisk service-leverandør. Det er i højere grad ydelserne på toppen af forbindelsen, som vi vil fokusere på frem for selve forbindelsen. Derfor kigger vi på de services, vi skal levere på toppen af forbindelserne,” siger Michael Moyell Juul til Computerworld.

I hans interview forklarer direktøren, hvordan at endnu flere service-produkter er på tapetet, med en målsæning om at kunne tilbyde sikkerhedsløsninger til de fleste af TDC Erhvervs kunder:

“Vi kommer selvfølgelig til at designe nogle forskellige løsninger. Så det er klart, at det måske er fint for den helt lille virksomhed med en simpel firewall-løsning, mens de større kunder selvfølgelig skal have en mere avanceret sikkerhedsløsning,” siger han.

Læs også: Her er TDC’s store satsningsområder i 2019

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S