Her er TDC Erhvervs nye sikkerhedssats: Køber it-sikkerhedsfirmaet Secu

TDC køber sig til en portefølje af store virksomheds- og offentlige kunder med opkøb af it-sikkerhedsselskabet Secu.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

TDC Erhverv køber det danske it-sikkerhedsselskab Secu, oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

Med sit nyeste opkøb styrke koncernen med Secus know-how indenfor specialiserede it-sikkerhedsløsninger for større danske virksomehder.

Her oplyser TDC Erhverv, at Secu tæller nogle af de mest prominente virksomheder samt dele af den offentlige sektor i porteføljen.

"Jeg er rigtig glad for at annoncere købet af Secu. Secu har i kraft af sine dygtige medarbejdere og højtspecialiserede sikkerhedsløsninger opbygget en sund forretning i vækst, som kommer til at styrke TDC Erhverv og give vores kunder endnu stærkere sikkerhedsløsninger," siger koncerndirektør i TDC Erhverv Michael Moyell Juul ifølge en pressemeddelelse.

For telekoncernen er hensigten at kunne tilbyde mere fleksible netværksløsninger med indbygget sikkerhed. TDC oplyser, at de kan varetage 100 procent af drift, optimering, og sikkerhed i kundernes netværk.

Her spiller sikkerhedsløsninger fra Secu og NetDesign ind, ved sammen at kunne levere endnu stærkere løsninger til koncernens erhvervskunder, skriver selskabet.

Secus har kontorer i både København i Aarhus, hvor selskabet tæller i alt 11 medarbejdere. I sidste regnskabsår omsatte Secu for 23,2 millioner kroner.

Led i ny TDC-strategi

TDC har tidligere identificeret netop it-sikkerhedsservices som en fremtidig vækstakse.

I et interview med Computerworld forklarer koncerndirektøren om selskabets skifte mod it-services:

“Vi går fra at være en klassisk operatør til at blive en klassisk service-leverandør. Det er i højere grad ydelserne på toppen af forbindelsen, som vi vil fokusere på frem for selve forbindelsen. Derfor kigger vi på de services, vi skal levere på toppen af forbindelserne,” siger Michael Moyell Juul til Computerworld.

I hans interview forklarer direktøren, hvordan at endnu flere service-produkter er på tapetet, med en målsæning om at kunne tilbyde sikkerhedsløsninger til de fleste af TDC Erhvervs kunder:

“Vi kommer selvfølgelig til at designe nogle forskellige løsninger. Så det er klart, at det måske er fint for den helt lille virksomhed med en simpel firewall-løsning, mens de større kunder selvfølgelig skal have en mere avanceret sikkerhedsløsning,” siger han.

Læs også: Her er TDC’s store satsningsområder i 2019

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Softwareudvikler - .NET/Cloud

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen