Her er TDC Erhvervs nye sikkerhedssats: Køber it-sikkerhedsfirmaet Secu

TDC køber sig til en portefølje af store virksomheds- og offentlige kunder med opkøb af it-sikkerhedsselskabet Secu.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

TDC Erhverv køber det danske it-sikkerhedsselskab Secu, oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

Med sit nyeste opkøb styrke koncernen med Secus know-how indenfor specialiserede it-sikkerhedsløsninger for større danske virksomehder.

Her oplyser TDC Erhverv, at Secu tæller nogle af de mest prominente virksomheder samt dele af den offentlige sektor i porteføljen.

"Jeg er rigtig glad for at annoncere købet af Secu. Secu har i kraft af sine dygtige medarbejdere og højtspecialiserede sikkerhedsløsninger opbygget en sund forretning i vækst, som kommer til at styrke TDC Erhverv og give vores kunder endnu stærkere sikkerhedsløsninger," siger koncerndirektør i TDC Erhverv Michael Moyell Juul ifølge en pressemeddelelse.

For telekoncernen er hensigten at kunne tilbyde mere fleksible netværksløsninger med indbygget sikkerhed. TDC oplyser, at de kan varetage 100 procent af drift, optimering, og sikkerhed i kundernes netværk.

Her spiller sikkerhedsløsninger fra Secu og NetDesign ind, ved sammen at kunne levere endnu stærkere løsninger til koncernens erhvervskunder, skriver selskabet.

Secus har kontorer i både København i Aarhus, hvor selskabet tæller i alt 11 medarbejdere. I sidste regnskabsår omsatte Secu for 23,2 millioner kroner.

Led i ny TDC-strategi

TDC har tidligere identificeret netop it-sikkerhedsservices som en fremtidig vækstakse.

I et interview med Computerworld forklarer koncerndirektøren om selskabets skifte mod it-services:

“Vi går fra at være en klassisk operatør til at blive en klassisk service-leverandør. Det er i højere grad ydelserne på toppen af forbindelsen, som vi vil fokusere på frem for selve forbindelsen. Derfor kigger vi på de services, vi skal levere på toppen af forbindelserne,” siger Michael Moyell Juul til Computerworld.

I hans interview forklarer direktøren, hvordan at endnu flere service-produkter er på tapetet, med en målsæning om at kunne tilbyde sikkerhedsløsninger til de fleste af TDC Erhvervs kunder:

“Vi kommer selvfølgelig til at designe nogle forskellige løsninger. Så det er klart, at det måske er fint for den helt lille virksomhed med en simpel firewall-løsning, mens de større kunder selvfølgelig skal have en mere avanceret sikkerhedsløsning,” siger han.

Læs også: Her er TDC’s store satsningsområder i 2019

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS