20.000 har betalt depositum for den nye el-Porsche - nu udvider firmaet produktionen

Mængden af forudbestillinger af Porsches første rent elektriske bil er kommet bag på koncernen. Nu udvides produktionskapaciteten.

Artikel top billede

Porsches elektriske bil, kaldet Taycan, som konceptbil for et par år siden.

Der findes entusiastkredse der kan bringes i en næsten ekstatisk tilstand af den raspende lyd af en klassisk luftkølet Porsche 911-motor. Og som synes at verden generelt er gået ned ad bakke siden skiftet til en vandkølet løsning i 1997.

De mange entusiaster ser dog ikke ud til at have dæmpet begejstringen for Porsches kommende rent elektriske bil, kaldet Porsche Taycan.

På trods af at Taycan ikke kan forudbestilles og stadig er ved at blive testet har knapt 20.000 kunder indtil videre skrevet sig op og betalt de 2.500 Euro i depositum der koster at komme forrest i køen.

Det fortæller Porsches CEO Oliver Blume, som også antyder at hele 3.000 af ikke-forudbestillingerne kommer fra oliestaten Norge.

Den store forudinteresse, som i sin tid også ramte Tesla, betyder at Porsche nu arbejde for at udvide produktionskapaciteten for de radikalt anderledes biler. Og at Porsches CEO åbner op for at kunder på ventelisten i mellemtiden vil kunne få adgang til koncernens andre biler i hybrid-udgaver.

Der er endnu ikke sat en startdato for produktionen af Taycan eller en endelig pris. Men Porsche har tidligere annonceret at modellen vil komme i to versioner, hvor den billigste med det lille batteri vil koste under 100.000 Euro.

Bilfirmaet vil dog som udgangspunkt starte med at producere den dyrere model med et større batteri.

Ud over Taycan, som er en sedan a la Tesla S, har Porsche også annonceret en batteridrevet SUV kaldet Cross Turismo. Her vil produktionen, ifølge CEO Oliver Blume, først begynde ”i starten af det kommende årti”.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S