Artikel top billede

Porsches elektriske bil, kaldet Taycan, som konceptbil for et par år siden.

20.000 har betalt depositum for den nye el-Porsche - nu udvider firmaet produktionen

Mængden af forudbestillinger af Porsches første rent elektriske bil er kommet bag på koncernen. Nu udvides produktionskapaciteten.

Der findes entusiastkredse der kan bringes i en næsten ekstatisk tilstand af den raspende lyd af en klassisk luftkølet Porsche 911-motor. Og som synes at verden generelt er gået ned ad bakke siden skiftet til en vandkølet løsning i 1997.

De mange entusiaster ser dog ikke ud til at have dæmpet begejstringen for Porsches kommende rent elektriske bil, kaldet Porsche Taycan.

På trods af at Taycan ikke kan forudbestilles og stadig er ved at blive testet har knapt 20.000 kunder indtil videre skrevet sig op og betalt de 2.500 Euro i depositum der koster at komme forrest i køen.

Det fortæller Porsches CEO Oliver Blume, som også antyder at hele 3.000 af ikke-forudbestillingerne kommer fra oliestaten Norge.

Den store forudinteresse, som i sin tid også ramte Tesla, betyder at Porsche nu arbejde for at udvide produktionskapaciteten for de radikalt anderledes biler. Og at Porsches CEO åbner op for at kunder på ventelisten i mellemtiden vil kunne få adgang til koncernens andre biler i hybrid-udgaver.

Der er endnu ikke sat en startdato for produktionen af Taycan eller en endelig pris. Men Porsche har tidligere annonceret at modellen vil komme i to versioner, hvor den billigste med det lille batteri vil koste under 100.000 Euro.

Bilfirmaet vil dog som udgangspunkt starte med at producere den dyrere model med et større batteri.

Ud over Taycan, som er en sedan a la Tesla S, har Porsche også annonceret en batteridrevet SUV kaldet Cross Turismo. Her vil produktionen, ifølge CEO Oliver Blume, først begynde ”i starten af det kommende årti”.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Byg digitale løsninger omkring dit kerneprodukt og styrk konkurrenceevnen

Stadig flere virksomheder tænker digitale løsninger ind i deres samlede produktportefølje. De sælger ikke ”kun” komponenter og fysiske produkter, men styrker det samlede produktkatalog med services, der f.eks. giver indsigt i ydeevne og udnyttelse af enhederne – og som gør vedligehold langt mere kosteffektivt og rettidigt. Derfor sætter vi fokus på, hvordan du bygger eller optimerer cloudbaserede løsninger, der komplementerer dit kerneprodukt.

21. marts 2023 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling. Tema: Hvor står Danmark i forhold truslen fra DDoS?

22. marts 2023 | Læs mere


Datadrevet forretning 2023

Gennem inspirerende oplæg fra personer, der – på egne eller andres vegne – har formået at udnytte data til at sikre en kant til konkurrenterne, bliver du inspireret til, hvordan din organisation kan lykkes med at høste gevinsterne gennem målrettet investering i databaseret innovation og udvikling og om, hvordan man i praksis spotter potentialet i og værdien af data.

23. marts 2023 | Læs mere