20.000 har betalt depositum for den nye el-Porsche - nu udvider firmaet produktionen

Mængden af forudbestillinger af Porsches første rent elektriske bil er kommet bag på koncernen. Nu udvides produktionskapaciteten.

Artikel top billede

Porsches elektriske bil, kaldet Taycan, som konceptbil for et par år siden.

Der findes entusiastkredse der kan bringes i en næsten ekstatisk tilstand af den raspende lyd af en klassisk luftkølet Porsche 911-motor. Og som synes at verden generelt er gået ned ad bakke siden skiftet til en vandkølet løsning i 1997.

De mange entusiaster ser dog ikke ud til at have dæmpet begejstringen for Porsches kommende rent elektriske bil, kaldet Porsche Taycan.

På trods af at Taycan ikke kan forudbestilles og stadig er ved at blive testet har knapt 20.000 kunder indtil videre skrevet sig op og betalt de 2.500 Euro i depositum der koster at komme forrest i køen.

Det fortæller Porsches CEO Oliver Blume, som også antyder at hele 3.000 af ikke-forudbestillingerne kommer fra oliestaten Norge.

Den store forudinteresse, som i sin tid også ramte Tesla, betyder at Porsche nu arbejde for at udvide produktionskapaciteten for de radikalt anderledes biler. Og at Porsches CEO åbner op for at kunder på ventelisten i mellemtiden vil kunne få adgang til koncernens andre biler i hybrid-udgaver.

Der er endnu ikke sat en startdato for produktionen af Taycan eller en endelig pris. Men Porsche har tidligere annonceret at modellen vil komme i to versioner, hvor den billigste med det lille batteri vil koste under 100.000 Euro.

Bilfirmaet vil dog som udgangspunkt starte med at producere den dyrere model med et større batteri.

Ud over Taycan, som er en sedan a la Tesla S, har Porsche også annonceret en batteridrevet SUV kaldet Cross Turismo. Her vil produktionen, ifølge CEO Oliver Blume, først begynde ”i starten af det kommende årti”.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect