20.000 har betalt depositum for den nye el-Porsche - nu udvider firmaet produktionen

Mængden af forudbestillinger af Porsches første rent elektriske bil er kommet bag på koncernen. Nu udvides produktionskapaciteten.

Artikel top billede

Porsches elektriske bil, kaldet Taycan, som konceptbil for et par år siden.

Der findes entusiastkredse der kan bringes i en næsten ekstatisk tilstand af den raspende lyd af en klassisk luftkølet Porsche 911-motor. Og som synes at verden generelt er gået ned ad bakke siden skiftet til en vandkølet løsning i 1997.

De mange entusiaster ser dog ikke ud til at have dæmpet begejstringen for Porsches kommende rent elektriske bil, kaldet Porsche Taycan.

På trods af at Taycan ikke kan forudbestilles og stadig er ved at blive testet har knapt 20.000 kunder indtil videre skrevet sig op og betalt de 2.500 Euro i depositum der koster at komme forrest i køen.

Det fortæller Porsches CEO Oliver Blume, som også antyder at hele 3.000 af ikke-forudbestillingerne kommer fra oliestaten Norge.

Den store forudinteresse, som i sin tid også ramte Tesla, betyder at Porsche nu arbejde for at udvide produktionskapaciteten for de radikalt anderledes biler. Og at Porsches CEO åbner op for at kunder på ventelisten i mellemtiden vil kunne få adgang til koncernens andre biler i hybrid-udgaver.

Der er endnu ikke sat en startdato for produktionen af Taycan eller en endelig pris. Men Porsche har tidligere annonceret at modellen vil komme i to versioner, hvor den billigste med det lille batteri vil koste under 100.000 Euro.

Bilfirmaet vil dog som udgangspunkt starte med at producere den dyrere model med et større batteri.

Ud over Taycan, som er en sedan a la Tesla S, har Porsche også annonceret en batteridrevet SUV kaldet Cross Turismo. Her vil produktionen, ifølge CEO Oliver Blume, først begynde ”i starten af det kommende årti”.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS