Kontroversielt it-system til gymnasieelever dumper efter tekniske fejl

Landets gymnasieelever skal forhindres i at snyde, når de bruger computere til eksamen. Men systemet, der skulle have været i drift til sommer, er nu dumpet en vigtig generalprøve og bliver derfor sendt til reparation på ubestemt tid.

Artikel top billede

8.000 af landets gymnasieelever blev i sidste uge udsat for Den Digitale Prøvevagt, der skal fange de elever, der forsøger at snyde sig til en bedre karakter.

Eleverne må dog vente lidt endnu med at blive set over skuldrene af systemet, der skulle have stået klart til sommerens eksamener. Det skriver Danmarks Radio.

Testen af systemet viste så store tekniske problemer med Den Digitale Prøvevagt, at den planlagte udrulning nu forkastes.

Det fortæller undervisningsminister Merete Rissager (LA) til DR.

"Vurderingen er, at der simpelthen er for mange fejl i produktet, og derfor bliver vi ikke klar til sommer," lyder det fra Merete Riisager til DR.

Flere elever oplevede blandt andet at blive smidt af systemet undervejs.

Læs også: Dansk universitet lukker it-uddannelse efter krav om færre udenlandske studerende: “Det er i høj grad et tilbageskridt”

Sendes til reparation

Den Digitale Prøvevagt tager løbende billeder af elevernes computerskærm, og sladrer efterfølgende, hvis der er registreret aktivitet, der ikke er tilladt.

Systemet er nu sendt retur for at blive lappet sammen, og Merete Riisager oplyser, at det er frivilligt for uddannelsesinstitutionerne at bruge andre løsninger på markedet.

Noget som Undervisningsministeriet vil hjælpe institutionerne med i form af vejledning.

Undervisningsministeren påpeger overfor DR, at der er tale om rettidig omhu i forhold til ikke at sætte et system i drift, der ikke er godt nok. Derfor bliver det nu sendt til reparation, forklarer hun.

Læs også: Her er overblikket over graduate programmer i Danmark: It og digitalisering brager frem

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S