Morgen-briefing: Ny hjemmeside giver svar om virksomheders brug af data / Danske Bank sælger ud af Netcompany-aktier / Google omstrukturerer: trimmer hardware-afdeling / USA beskylder it-skat mod tech-giganter for at være diskriminere

Ny hjemmeside giver svar om virksomheders brug af data / Danske Bank sælger ud af Netcompany-aktier / Google omstrukturerer: trimmer hardware-afdeling / USA beskylder it-skat mod tech-giganter for at være diskriminere

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Ny hjemmeside giver svar om virksomheders brug af data

Erhvervsministeriet lancerer i samarbejde med Kulturministeriet, hjemmesiden Brugdata.dk. Her kan virksomheder kan finde konkrete svar på spørgsmål om blandt andet ansvar, ejerskab og rettigheder ved brug af data

Brugdata.dk giver også virksomhederne et værktøj i form af en aftaleskabelon, der kan anvendes, når brugsret til data skal aftales med kunder og leverandører og kunder.

Brugdata.dk er et initiativ fra regeringens Strategi for Danmarks digitale vækst med den hensigt at skabe klare retningslinjer for virksomheders dataanvendelse.

Danske Bank sælger ud af Netcompany-aktier

Danske Banks selskaber sælger ud af Netcompany aktier. 13. marts kunne Netcompany i forbindelse med deres generalforsamling oplyse, at bankkoncernen direkte og indirekte ejer 11,16 procent af Netcompanys aktier. Det skriver Ritzau.

Det betyder at Danske Banks andel krymper med omkring en sjettedel på to måneder. I januar 2019 lød selskabets aktiepost på i alt 13,3 procent af aktiekapitalen i Netcompany – et fald på 2,14 procentpoint.

Selskabets stemmerettigheder bliver samtidig kraftigt indskrænket fra 10,2 procent til blot 3,23 procent i samme periode.

Google omstrukturerer: trimmer hardware-afdeling

Søgegiganten synes at flytte dusinvis af ansatte fra deres hardware-afdeling til andre aktiviteter, skriver Business Insider.

Afdelingen som trimmes, er særligt selskabets laptop- og tablet-hardware gruppe, to produkttyper som blandt andre tæller Googles lidet succesfulde Pixel bærbare og Pixel tablets.

Ifølge kilder tæt på afdelingen har gruppen ’en masse ting under udvikling’ og at teamet med den reducerede stab nu vil skære ned i porteføljen.

USA beskylder it-skat mod tech-giganter for at være diskriminere

En ledende talsperson for den amerikanske finansministerium langer ud efter den franske regering planer om at indføre en skat møntet mod de internationale tech-giganter som Apple, Google og Facebook, skriver Reuters.

Storbritannien, Italien og Spanien arbejder også med lignende tiltag efter at forhandlingerne om en europæisk aftale brød sammen.

Chip Harter, den amerikanske finansministerium førende ekspert i international skatteret, siger at sådan tiltag er ’ikke gennemtænkte’. ”Vi har studeret det franske lovforslag og vurderer dem til at være højst diskriminerende mod amerikanske virksomheder”, påpeger han.

Han plederer for, at der i stedet findes en aftale igennem OECD-systemet. Den franske finansminister, Bruno Le Maire, vurderer også at det bedste ville være at finde en aftale igennem OECD. ”Så snart der er en aftale på plads, vil Frankrig tilbagetrække sin nationale beskatning”, siger han.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse