Morgen-briefing: Ny hjemmeside giver svar om virksomheders brug af data / Danske Bank sælger ud af Netcompany-aktier / Google omstrukturerer: trimmer hardware-afdeling / USA beskylder it-skat mod tech-giganter for at være diskriminere

Ny hjemmeside giver svar om virksomheders brug af data / Danske Bank sælger ud af Netcompany-aktier / Google omstrukturerer: trimmer hardware-afdeling / USA beskylder it-skat mod tech-giganter for at være diskriminere

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Ny hjemmeside giver svar om virksomheders brug af data

Erhvervsministeriet lancerer i samarbejde med Kulturministeriet, hjemmesiden Brugdata.dk. Her kan virksomheder kan finde konkrete svar på spørgsmål om blandt andet ansvar, ejerskab og rettigheder ved brug af data

Brugdata.dk giver også virksomhederne et værktøj i form af en aftaleskabelon, der kan anvendes, når brugsret til data skal aftales med kunder og leverandører og kunder.

Brugdata.dk er et initiativ fra regeringens Strategi for Danmarks digitale vækst med den hensigt at skabe klare retningslinjer for virksomheders dataanvendelse.

Danske Bank sælger ud af Netcompany-aktier

Danske Banks selskaber sælger ud af Netcompany aktier. 13. marts kunne Netcompany i forbindelse med deres generalforsamling oplyse, at bankkoncernen direkte og indirekte ejer 11,16 procent af Netcompanys aktier. Det skriver Ritzau.

Det betyder at Danske Banks andel krymper med omkring en sjettedel på to måneder. I januar 2019 lød selskabets aktiepost på i alt 13,3 procent af aktiekapitalen i Netcompany – et fald på 2,14 procentpoint.

Selskabets stemmerettigheder bliver samtidig kraftigt indskrænket fra 10,2 procent til blot 3,23 procent i samme periode.

Google omstrukturerer: trimmer hardware-afdeling

Søgegiganten synes at flytte dusinvis af ansatte fra deres hardware-afdeling til andre aktiviteter, skriver Business Insider.

Afdelingen som trimmes, er særligt selskabets laptop- og tablet-hardware gruppe, to produkttyper som blandt andre tæller Googles lidet succesfulde Pixel bærbare og Pixel tablets.

Ifølge kilder tæt på afdelingen har gruppen ’en masse ting under udvikling’ og at teamet med den reducerede stab nu vil skære ned i porteføljen.

USA beskylder it-skat mod tech-giganter for at være diskriminere

En ledende talsperson for den amerikanske finansministerium langer ud efter den franske regering planer om at indføre en skat møntet mod de internationale tech-giganter som Apple, Google og Facebook, skriver Reuters.

Storbritannien, Italien og Spanien arbejder også med lignende tiltag efter at forhandlingerne om en europæisk aftale brød sammen.

Chip Harter, den amerikanske finansministerium førende ekspert i international skatteret, siger at sådan tiltag er ’ikke gennemtænkte’. ”Vi har studeret det franske lovforslag og vurderer dem til at være højst diskriminerende mod amerikanske virksomheder”, påpeger han.

Han plederer for, at der i stedet findes en aftale igennem OECD-systemet. Den franske finansminister, Bruno Le Maire, vurderer også at det bedste ville være at finde en aftale igennem OECD. ”Så snart der er en aftale på plads, vil Frankrig tilbagetrække sin nationale beskatning”, siger han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS