"Vi hører stadig historier om kunder, der har en Cisco-router stående i ti eller femten år, uden at den er blevet opdateret"

"Vi hører stadig historier om kunder, der har en Cisco-router stående i ti eller femten år, uden at den er blevet opdateret"

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Vi hører stadig historier om kunder, der har en Cisco-router stående i ti eller femten år, uden at den er blevet opdateret.

Vi får også billeder af routerne, og så får vi at vide, at den der router hverken er blevet rørt eller opdateret i over ti år.

Kunderne er pavestolte. Routeren står og laver noget meget specifikt. Jeg vælger at tage det som udtryk for god kvalitet.

Det kan jeg stadig blive forundret over i en tid, hvor den teknologiske udvikling er så ekstrem.

Det er nok nogle af de kunder, der derefter får størst prioritet hos os i forhold til blive opgraderet og få de rette patches.

Niels Münster-Hansen, managing director for specialistorganisationen i Nordeuropa hos Cisco.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos