"Vi hører stadig historier om kunder, der har en Cisco-router stående i ti eller femten år, uden at den er blevet opdateret"

"Vi hører stadig historier om kunder, der har en Cisco-router stående i ti eller femten år, uden at den er blevet opdateret"

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Vi hører stadig historier om kunder, der har en Cisco-router stående i ti eller femten år, uden at den er blevet opdateret.

Vi får også billeder af routerne, og så får vi at vide, at den der router hverken er blevet rørt eller opdateret i over ti år.

Kunderne er pavestolte. Routeren står og laver noget meget specifikt. Jeg vælger at tage det som udtryk for god kvalitet.

Det kan jeg stadig blive forundret over i en tid, hvor den teknologiske udvikling er så ekstrem.

Det er nok nogle af de kunder, der derefter får størst prioritet hos os i forhold til blive opgraderet og få de rette patches.

Niels Münster-Hansen, managing director for specialistorganisationen i Nordeuropa hos Cisco.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS