Det lange seje træk har skabt et af Danmarks stærkeste it-brands: "Vi havde en foodtruck på DTU i forrige uge, der forårsagede en kø på 100 meter af folk, der ville snakke med os og have en taco"

Computerworlds it-image-analyse 2019: Cisco går ofte under radaren i offentligheden, men den amerikanske netværksmastodont er velkendt blandt de danske it-professionelle. Cisco er et af de stærke brands i den danske it-sektor. Det er resultatet af mange års vedholdende arbejde, mener Niels Münster-Hansen, der har arbejdet i selskabet i snart 20 år.

Artikel top billede

Niels Münster-Hansen har været ansat i Cisco i 19 år. Foto: Christoffer Lund-Hansen (Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvorfor Cisco er blandt de tre stærkeste it-brands i Danmark
  • Læs hvorfor god opførsel er så vigtigt for selskabet
  • Bliv klogere på virksomhedens forretning
  • Tjek hvilket dansk selskab der er Niels Münster-Hansens forbillede, når det kommer til at have et stærkt image
  • Indsigt i hvordan Cisco rekrutterer nye medarbejdere
1.779
9 min
På syvende sal i Nordhavn med udsigt over hele det gamle industrikvarter og den nye pulserende bydel i hovedstaden bor et af Danmarks stærkeste it-brands.

Her arbejder omkring 100 medarbejdere dagligt ved siden af det ikoniske Svanemølleværk.

Virksomheden er godt nok amerikansk, men har gennem en lang levetid i Danmark etableret sig som et af den danske it-branches mest troværdige og tillidsvækkende selskaber.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S