Det lange seje træk har skabt et af Danmarks stærkeste it-brands: "Vi havde en foodtruck på DTU i forrige uge, der forårsagede en kø på 100 meter af folk, der ville snakke med os og have en taco"

Computerworlds it-image-analyse 2019: Cisco går ofte under radaren i offentligheden, men den amerikanske netværksmastodont er velkendt blandt de danske it-professionelle. Cisco er et af de stærke brands i den danske it-sektor. Det er resultatet af mange års vedholdende arbejde, mener Niels Münster-Hansen, der har arbejdet i selskabet i snart 20 år.

Artikel top billede

Niels Münster-Hansen har været ansat i Cisco i 19 år. Foto: Christoffer Lund-Hansen (Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvorfor Cisco er blandt de tre stærkeste it-brands i Danmark
  • Læs hvorfor god opførsel er så vigtigt for selskabet
  • Bliv klogere på virksomhedens forretning
  • Tjek hvilket dansk selskab der er Niels Münster-Hansens forbillede, når det kommer til at have et stærkt image
  • Indsigt i hvordan Cisco rekrutterer nye medarbejdere
1.779
9 min
På syvende sal i Nordhavn med udsigt over hele det gamle industrikvarter og den nye pulserende bydel i hovedstaden bor et af Danmarks stærkeste it-brands.

Her arbejder omkring 100 medarbejdere dagligt ved siden af det ikoniske Svanemølleværk.

Virksomheden er godt nok amerikansk, men har gennem en lang levetid i Danmark etableret sig som et af den danske it-branches mest troværdige og tillidsvækkende selskaber.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S