Hackere kræver løsepenge af Norsk Hydro i omfattende ransomware-angreb: "Hele vores globale netværk er nede"

Alle offentlige norske virksomheder er sat i alarmberedskab efter et omfattende ransomware-angreb, der har fået hele Norsk Hydros globale netværk til at gå ned.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i det omfattende ransomware-angreb mod Norsk Hydro
  • Læs advarslen fra den norske cybersikkerhedsmyndighed
  • Indsigt i hvorfor alle offentlige norske virksomheder er blevet sat i alarmberedskab
  • Se Norsk Hydros svar på, hvorvidt Danmark er ramt
551
2:45 min
Den norske aluminiumsgigant Norsk Hydro, der råder over 36.000 ansatte i 40 forskellige lande, er blevet ramt af et omfattende ransomware-angreb ved navn Lockergoga.

Det har Norsk Hydro netop bekræftet på en pressekonference.

"Lad mig gøre det klart. Situationen for Hydro er ret alvorlig. Hele vores globale netværk er nede. Det påvirker både vores produktion og vores administrationsenheder. Vi arbejder hårdt på at inddæmme og løse situationen. Vores fokus nu er at sikre driften og begrænse den produktionsmæssige og finansielle skadevirkning af angrebet," lyder det på pressemødet fra Norsk Hydros finansdirektør, Eivind Kallevik, der også er del af Norsk Hydros corporate emergency team.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job