Norsk Hydro var ved en fejl ikke koblet på statslig overvågningsnetværk før globalt hackerangreb

Aluminiums selskabet Norsk Hydro var ved en fejl ikke tilsluttet det norske overvågningsnetværk der ellers skulle have advaret selskabet om mulige hackerangreb.

Artikel top billede

Norsk Hydro får normalt advarsler fra den norske cybersikkerheds-tjeneste, NorCERT, om mulige hackerangreb.

Men ved en fejl var selskabet ikke tilsluttet tjenesten forud for det omfattende hackerangreb, der lukkede for hele virksomhedens it-drift verden over i mere end et døgn.

Det oplyser chefen for NorCERT, der kan sammenlignes med det danske Center for Cybersikkerhed, ifølge den norske avis Aftenposten.

Han kalder selv afkoblingen for 'uheldig' men vil ikke kommentere på, om det kunne have forhindret angrebet.

“Det vil jeg ikke spekulere i. Vi må analysere hændelsen, og det er heller ikke alt vi ser, det er vi helt åbne om. Vores vigtigste opgave er at holde øje på tværs af samfundet,” siger chefen for NorCERT ifølge avisen.

I 2017 opdagede sikkerhedstjenesten ifølge Atenposten 5.000 hackerangreb, der efterfølgende blev fulgt op på af den norske myndighed.

Norsk Hydro afviser også selv at kommentere på, hvilken betydning det kunne have haft, hvis selskabet var blevet advaret om angrebet af NorCERT.

Ingen kommentar fra dansk afdeling

Computerworld forsøgte onsdag at få en kommentar fra Hydros danske afdeling.

Men Hydro i Norge oplyser, at man ikke ønsker at sige noget om, hvilke afdelinger, der er påvirket af angrebet, og at man ikke har yderligere kommentarer til den danske forretning.

“Vi begrænser informationer om, hvilke af vores anlæg, der er berørt,” siger Hydros norske kommunikationschef, Halvor Molland, til Computerworld.

Derfor har det heller ikke været muligt for Computerworld at få en kommentar fra Hydros danske topchef om situationen i Danmark.

Onsdag morgen kunne Hydro dog meddele, at man havde identificeret årsagen til angrebet.

“Hydros tekniske team, er med ekstern støtte, lykkedes med at opdage årsagen til problemene og arbejder nu på at validere planen og prosessen for at starte selskabets it-systemer på en tryg og forsvarlig måde. Det er imidlertid fortsat uklart, hvor lang tid det kommer til at tage at få genoprettet en stabil it-drift,” lyder det i en pressemeddelelse.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S