Norsk Hydro var ved en fejl ikke koblet på statslig overvågningsnetværk før globalt hackerangreb

Aluminiums selskabet Norsk Hydro var ved en fejl ikke tilsluttet det norske overvågningsnetværk der ellers skulle have advaret selskabet om mulige hackerangreb.

Artikel top billede

Norsk Hydro får normalt advarsler fra den norske cybersikkerheds-tjeneste, NorCERT, om mulige hackerangreb.

Men ved en fejl var selskabet ikke tilsluttet tjenesten forud for det omfattende hackerangreb, der lukkede for hele virksomhedens it-drift verden over i mere end et døgn.

Det oplyser chefen for NorCERT, der kan sammenlignes med det danske Center for Cybersikkerhed, ifølge den norske avis Aftenposten.

Han kalder selv afkoblingen for 'uheldig' men vil ikke kommentere på, om det kunne have forhindret angrebet.

“Det vil jeg ikke spekulere i. Vi må analysere hændelsen, og det er heller ikke alt vi ser, det er vi helt åbne om. Vores vigtigste opgave er at holde øje på tværs af samfundet,” siger chefen for NorCERT ifølge avisen.

I 2017 opdagede sikkerhedstjenesten ifølge Atenposten 5.000 hackerangreb, der efterfølgende blev fulgt op på af den norske myndighed.

Norsk Hydro afviser også selv at kommentere på, hvilken betydning det kunne have haft, hvis selskabet var blevet advaret om angrebet af NorCERT.

Ingen kommentar fra dansk afdeling

Computerworld forsøgte onsdag at få en kommentar fra Hydros danske afdeling.

Men Hydro i Norge oplyser, at man ikke ønsker at sige noget om, hvilke afdelinger, der er påvirket af angrebet, og at man ikke har yderligere kommentarer til den danske forretning.

“Vi begrænser informationer om, hvilke af vores anlæg, der er berørt,” siger Hydros norske kommunikationschef, Halvor Molland, til Computerworld.

Derfor har det heller ikke været muligt for Computerworld at få en kommentar fra Hydros danske topchef om situationen i Danmark.

Onsdag morgen kunne Hydro dog meddele, at man havde identificeret årsagen til angrebet.

“Hydros tekniske team, er med ekstern støtte, lykkedes med at opdage årsagen til problemene og arbejder nu på at validere planen og prosessen for at starte selskabets it-systemer på en tryg og forsvarlig måde. Det er imidlertid fortsat uklart, hvor lang tid det kommer til at tage at få genoprettet en stabil it-drift,” lyder det i en pressemeddelelse.

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S