Norsk Hydro var ved en fejl ikke koblet på statslig overvågningsnetværk før globalt hackerangreb

Aluminiums selskabet Norsk Hydro var ved en fejl ikke tilsluttet det norske overvågningsnetværk der ellers skulle have advaret selskabet om mulige hackerangreb.

Artikel top billede

Norsk Hydro får normalt advarsler fra den norske cybersikkerheds-tjeneste, NorCERT, om mulige hackerangreb.

Men ved en fejl var selskabet ikke tilsluttet tjenesten forud for det omfattende hackerangreb, der lukkede for hele virksomhedens it-drift verden over i mere end et døgn.

Det oplyser chefen for NorCERT, der kan sammenlignes med det danske Center for Cybersikkerhed, ifølge den norske avis Aftenposten.

Han kalder selv afkoblingen for 'uheldig' men vil ikke kommentere på, om det kunne have forhindret angrebet.

“Det vil jeg ikke spekulere i. Vi må analysere hændelsen, og det er heller ikke alt vi ser, det er vi helt åbne om. Vores vigtigste opgave er at holde øje på tværs af samfundet,” siger chefen for NorCERT ifølge avisen.

I 2017 opdagede sikkerhedstjenesten ifølge Atenposten 5.000 hackerangreb, der efterfølgende blev fulgt op på af den norske myndighed.

Norsk Hydro afviser også selv at kommentere på, hvilken betydning det kunne have haft, hvis selskabet var blevet advaret om angrebet af NorCERT.

Ingen kommentar fra dansk afdeling

Computerworld forsøgte onsdag at få en kommentar fra Hydros danske afdeling.

Men Hydro i Norge oplyser, at man ikke ønsker at sige noget om, hvilke afdelinger, der er påvirket af angrebet, og at man ikke har yderligere kommentarer til den danske forretning.

“Vi begrænser informationer om, hvilke af vores anlæg, der er berørt,” siger Hydros norske kommunikationschef, Halvor Molland, til Computerworld.

Derfor har det heller ikke været muligt for Computerworld at få en kommentar fra Hydros danske topchef om situationen i Danmark.

Onsdag morgen kunne Hydro dog meddele, at man havde identificeret årsagen til angrebet.

“Hydros tekniske team, er med ekstern støtte, lykkedes med at opdage årsagen til problemene og arbejder nu på at validere planen og prosessen for at starte selskabets it-systemer på en tryg og forsvarlig måde. Det er imidlertid fortsat uklart, hvor lang tid det kommer til at tage at få genoprettet en stabil it-drift,” lyder det i en pressemeddelelse.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension