Norsk Hydro var ved en fejl ikke koblet på statslig overvågningsnetværk før globalt hackerangreb

Aluminiums selskabet Norsk Hydro var ved en fejl ikke tilsluttet det norske overvågningsnetværk der ellers skulle have advaret selskabet om mulige hackerangreb.

Artikel top billede

Norsk Hydro får normalt advarsler fra den norske cybersikkerheds-tjeneste, NorCERT, om mulige hackerangreb.

Men ved en fejl var selskabet ikke tilsluttet tjenesten forud for det omfattende hackerangreb, der lukkede for hele virksomhedens it-drift verden over i mere end et døgn.

Det oplyser chefen for NorCERT, der kan sammenlignes med det danske Center for Cybersikkerhed, ifølge den norske avis Aftenposten.

Han kalder selv afkoblingen for 'uheldig' men vil ikke kommentere på, om det kunne have forhindret angrebet.

“Det vil jeg ikke spekulere i. Vi må analysere hændelsen, og det er heller ikke alt vi ser, det er vi helt åbne om. Vores vigtigste opgave er at holde øje på tværs af samfundet,” siger chefen for NorCERT ifølge avisen.

I 2017 opdagede sikkerhedstjenesten ifølge Atenposten 5.000 hackerangreb, der efterfølgende blev fulgt op på af den norske myndighed.

Norsk Hydro afviser også selv at kommentere på, hvilken betydning det kunne have haft, hvis selskabet var blevet advaret om angrebet af NorCERT.

Ingen kommentar fra dansk afdeling

Computerworld forsøgte onsdag at få en kommentar fra Hydros danske afdeling.

Men Hydro i Norge oplyser, at man ikke ønsker at sige noget om, hvilke afdelinger, der er påvirket af angrebet, og at man ikke har yderligere kommentarer til den danske forretning.

“Vi begrænser informationer om, hvilke af vores anlæg, der er berørt,” siger Hydros norske kommunikationschef, Halvor Molland, til Computerworld.

Derfor har det heller ikke været muligt for Computerworld at få en kommentar fra Hydros danske topchef om situationen i Danmark.

Onsdag morgen kunne Hydro dog meddele, at man havde identificeret årsagen til angrebet.

“Hydros tekniske team, er med ekstern støtte, lykkedes med at opdage årsagen til problemene og arbejder nu på at validere planen og prosessen for at starte selskabets it-systemer på en tryg og forsvarlig måde. Det er imidlertid fortsat uklart, hvor lang tid det kommer til at tage at få genoprettet en stabil it-drift,” lyder det i en pressemeddelelse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job