Her er Kinas næste stjernemobil: Huawei P30

Seneste lækkede detaljer om Huaweis næste toptelefon, Huawei P30, lader ikke meget tilbage til fantasien.

Artikel top billede

Rygterne fyger, her kort op til, at den kinesiske mobilproducent Huawei inviterer verdenspressen til lanceringen af sine næste toptelefoner: Huawei P30 og P30 Pro.

Her er det særligt den notoriske Evan Blass, der sætter gang i rygtemøllen ved at dele et fuldt sæt billeder af den nye toptelefon fra selskabet på Twitter.

Af billederne fremgår det, at begge telefoner vil byde på en skærm, der kryber næsten hele vejen til kanten.

En lidt større P30 Pro får dog en skærm, som rykker endnu tættere på.

Begge telefoner vil få den karakteristiske ’notch’ til et selfiekamera, her er den dog skåret, så den fylder mindst muligt.

Fingeraftryklæseren er ikke til at spotte nogen steder, hvilket indikerer, at den ligesom i Mate 20 Pro vil være skjult under selve skærmen.

Se også: Samsung lancerer lovende stjernetelefoner: Mød Galaxy S10 – i alle dennes vilde varianter

Masser af zoom

Bagsiden på P30-telefonerne vil byde på en trio af kameraer signeret af tyske Leica..

Her vil P30 Pro ifølge netmediet Mysmartprice byde på hele 10x hybrid zoom, mens P30 vil nøjes med 5x zoom.

Hvordan de tre kameramoduler vil fungere, er ikke præciseret endnu, men verserende rygter peger på, at en foldeoptik med optisk zoom kan være med til at give den ekstra zoom, uden behov for at lade kameraet stikke synderligt ud af telefonen.

Inde i motorrummet vil man finde den samme stærke octa-core processor, som i dag regerer i Mate 20 Pro.

De to telefoner vil dog adskille sig ved stikkontakten, hvor Pro-modellen rygtes til at få en kraftig 40w oplader, mens P30 får en 22,5W kviklader.

Præcis hvad den nye P30 kollektion vil byde på, vil Huawei løfte sløret for 26. marts, hvor begge telefoner vil blive offentliggjort.

Se også: Prøvekørt: Huaweis Mate 20 Pro er en tag-selv-buffet af imponerende hardware

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Statens IT

IT-revisor

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Datagovernance – Dataplatform og Digitalt Fundament

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura