Udbetaling Danmark anmeldt til Datatilsynet: Registrerede fejlagtigt oplysninger om 4.500 borgere: "Vi ikke har tænkt os godt nok om"

Oplysninger om en partrepræsentants samlivsstatus, børn og forældre er ved en fejl blevet indsamlet af Udbetaling Danmark, der nu har meldt sagen til Datatilsynet. I alt har Udbetaling Danmark indsamlet lignende oplysninger på 4.500 borgere.

Artikel top billede

(Foto: ATP ejet / Sine Fiig ved ikke)

Udbetaling Danmark har fejlagtigt registreret en række informationer om 4.500 partsrepræsentanter.

Det skriver TV2 Østjylland.

Ifølge mediet har Udbetaling Danmark kendt til problemet siden efteråret 2018.

"Vi fik et nyt, godt familieydelsessystem for små to år siden, men det her er et hjørne, hvor vi ikke har tænkt os godt nok om," lyder det fra pressechef hos Udbetaling Danmark, Mette Beck, til TV2 Østjylland.

Fejlen er endnu ikke rettet. Det bliver ifølge Mette Beck først i løbet af slutningen af sommeren.


Udbetaling Danmark hører under ATP Koncernen og er en offentlig myndighed, der står for udbetaling af en række offentlige ydelser.


Søren anmeldte sagen
Det er Søren Nellemose Larsen, der har meldt sagen til Datatilsynet.

Det sker efter, at han selv som partsrepræsentant opdagede, at Udbetaling Danmark havde gjort hans cpr.nr. til et journalnummer. Søren Nellemose Larsen hjalp en veninde, der er bosiddende i Tyskland, og som lige havde mistet sin mand, med en sag om tilbagebetaling af familieydelse.

Herefter bed han mærke i, at Udbetaling Danmark havde indhentet oplysninger om hans børn, kone, mor og afdøde far.

En partsrepræsentant kan repræsentere en anden borgers sag i kommunen eller en anden offentlig myndighed. Det kan eksempelvis være at deltage i møder eller få aktindsigt.

Ifølge Udbetaling Danmark er der ikke tale om følsomme oplysninger, men jurist og vicedirektør hos Justitia, Birgitte Arent Eiriksson, siger overfor TV2 Østjylland, at Udbetaling Danmark ikke har nogen hjemmel for at registrere og behandle oplysningerne.

Datatilsynet har endnu ikke taget stilling til sagen, skriver TV2 Østjylland.

Læs også: Datatilsynet fordobler budgettet efter GDPR: Antallet af nye sager er steget med 147 procent på bare 12 måneder

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS