Morgen-briefing: Commentor præsenterer nyt rekordregnskab / Rusland manipulerer GPS-signaler / Mobilepay vil gerne udvide ejerkredsen

Commentor præsenterer nyt rekordregnskab. Rusland manipulerer GPS-signaler. Mobilepay vil gerne udvide ejerkredsen. TDC tilslutter sig regeringens bachelorløfte. Storinvester i Apple bruger selv en Samsung-telefon til 100 kroner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til endnu en morgen-briefing her fra Computerworld på månedens og ugens første dag.

Vi begynder dagens it-nyhedsoverblik hos det danske it-selskab Commentor, der på sin 10 års fødselsdag også kan markere en anden milepæl.

Commentor præsenterer nyt rekordregnskab

Den danske it-virksomhed Commentor kunne i sidste uge præsentere endnu et regnskab med et rekordstort overskud.

Bruttofortjenesten landede på 35 millioner kroner for selskabet, der altså er et nyt rekordresultat for den 10 år gamle virksomhed.

"Vi er meget tilfredse med udviklingen de seneste år og kan konstatere, at vores vækst følger de ambitiøse målsætninger. Vores langsigtede strategi og ønske om at gøre en forskel hos den enkelte kunde bærer frugt," lyder det fra selskabets direktør, Michael Hove, i forbindelse med regnskabet.

Driftsresultatet, EBIT, ender også rekordhøjt for den unge virksomhed, nemlig på 8,6 millioner kroner, der svarer til en stigning på 61 procent i forhold til sidste år.

Rusland manipulerer GPS-signaler

Tre danske skibe i Østersøen og Sortehavet er blevet ramt af omfattende manipulation med skibenes GPS-signaler.

Og det er tilsyneladende Rusland, der står bag manipulationen med signalet, skriver Berlingske.

Det er en rapport fra den amerikanske tænketank C4ADS, der viser, at Rusland målrettet har forfalsket navigationssignaler på flere udenlandske skibe.

"Det er jo en udfordring, hvis nogen gør noget forsætligt. Selv om du kan komme ud af det ved at bruge andre systemer, så er det jo et angreb," siger Asbjørn Overgaard Christiansen, der er fungerende direktør i brancheorganisationen Danske Rederier til avisen.

Størstedelen af den omfattende fusk med signalerne er sket omkring Krim-halvøen.

Mobilepay vil gerne udvide ejerkredsen

Den voldsomt populære betalingsapp Mobielpay vil gerne åbne op for flere ejere, skriver erhvervsmediet Finans.

I dag er appen ejet udelukkende af Danske Bank, der også har udviklet app’en, men nu åbner man altså op for at få flere ejere med ombord.

”Det er jo ultimativt noget, som vores ejer bestemmer. Men mit synspunkt er, at vi har et glimrende samarbejde med bankerne. Så ja, jeg ser gerne, at flere banker kommer ind i ejerkredsen," siger direktør for Mobilepay, Mark Wraa-Hansen, til Finans.

Mobilepay har i dag 4,1 millioner brugere.

TDC tilslutter sig regeringens bachelorløfte

Damarks største televirksomhed, TDC, tilslutter sig Uddannelses- og Forskningsminister Tommy Ahlers' såkaldte bachelorløfte.

Det betyder, at virksomheden forpligter sig til at ansætte bachelorer, inden de fortsætter på en kandidatuddannelse.

Det skriver Børsen.

"Nu er det op til erhvervslivet at gøre noget ved det. Nu er det vores tur til at levere," siger koncerndirektør i TDC Jens Aaløse til avisen.

Telegiganten er sammen med 102 andre virksomheder med til at forpligte sig på regeringens løfte.

Storinvester i Apple bruger selv en Samsung-telefon til 100 kroner

Den amerikanske aktie-milliardær Warren Buffet, er blandt storinvesterne i den amerikanske iPhone-producent Apple.

Han er dog tilsyneladende ikke selv imponeret over den nyeste model af selskabet smartphones.

Han bruger derfor heller ikke selv telefonen, fortæller Buffet hvis virksomhed Berkshire Hathaway ejer 5,5 procent af Apple, skriver mediet CNBC.

Faktisk bruger milliadæren selv en af konkurrentens telefoner, men her er det heller ikke topmobilen, der er milliadærens favorit, men en gammel model til omkring 100 kroner.

Resten af dagen på Computerworld

Der er som altid god grund til at følge med Computerworld.dk resten af dagen.

Senere kan du blandt andet læse om, en ny stor Windows 10-opgradering der er på vej til brugerne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse