Morgen-briefing: Commentor præsenterer nyt rekordregnskab / Rusland manipulerer GPS-signaler / Mobilepay vil gerne udvide ejerkredsen

Commentor præsenterer nyt rekordregnskab. Rusland manipulerer GPS-signaler. Mobilepay vil gerne udvide ejerkredsen. TDC tilslutter sig regeringens bachelorløfte. Storinvester i Apple bruger selv en Samsung-telefon til 100 kroner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til endnu en morgen-briefing her fra Computerworld på månedens og ugens første dag.

Vi begynder dagens it-nyhedsoverblik hos det danske it-selskab Commentor, der på sin 10 års fødselsdag også kan markere en anden milepæl.

Commentor præsenterer nyt rekordregnskab

Den danske it-virksomhed Commentor kunne i sidste uge præsentere endnu et regnskab med et rekordstort overskud.

Bruttofortjenesten landede på 35 millioner kroner for selskabet, der altså er et nyt rekordresultat for den 10 år gamle virksomhed.

"Vi er meget tilfredse med udviklingen de seneste år og kan konstatere, at vores vækst følger de ambitiøse målsætninger. Vores langsigtede strategi og ønske om at gøre en forskel hos den enkelte kunde bærer frugt," lyder det fra selskabets direktør, Michael Hove, i forbindelse med regnskabet.

Driftsresultatet, EBIT, ender også rekordhøjt for den unge virksomhed, nemlig på 8,6 millioner kroner, der svarer til en stigning på 61 procent i forhold til sidste år.

Rusland manipulerer GPS-signaler

Tre danske skibe i Østersøen og Sortehavet er blevet ramt af omfattende manipulation med skibenes GPS-signaler.

Og det er tilsyneladende Rusland, der står bag manipulationen med signalet, skriver Berlingske.

Det er en rapport fra den amerikanske tænketank C4ADS, der viser, at Rusland målrettet har forfalsket navigationssignaler på flere udenlandske skibe.

"Det er jo en udfordring, hvis nogen gør noget forsætligt. Selv om du kan komme ud af det ved at bruge andre systemer, så er det jo et angreb," siger Asbjørn Overgaard Christiansen, der er fungerende direktør i brancheorganisationen Danske Rederier til avisen.

Størstedelen af den omfattende fusk med signalerne er sket omkring Krim-halvøen.

Mobilepay vil gerne udvide ejerkredsen

Den voldsomt populære betalingsapp Mobielpay vil gerne åbne op for flere ejere, skriver erhvervsmediet Finans.

I dag er appen ejet udelukkende af Danske Bank, der også har udviklet app’en, men nu åbner man altså op for at få flere ejere med ombord.

”Det er jo ultimativt noget, som vores ejer bestemmer. Men mit synspunkt er, at vi har et glimrende samarbejde med bankerne. Så ja, jeg ser gerne, at flere banker kommer ind i ejerkredsen," siger direktør for Mobilepay, Mark Wraa-Hansen, til Finans.

Mobilepay har i dag 4,1 millioner brugere.

TDC tilslutter sig regeringens bachelorløfte

Damarks største televirksomhed, TDC, tilslutter sig Uddannelses- og Forskningsminister Tommy Ahlers' såkaldte bachelorløfte.

Det betyder, at virksomheden forpligter sig til at ansætte bachelorer, inden de fortsætter på en kandidatuddannelse.

Det skriver Børsen.

"Nu er det op til erhvervslivet at gøre noget ved det. Nu er det vores tur til at levere," siger koncerndirektør i TDC Jens Aaløse til avisen.

Telegiganten er sammen med 102 andre virksomheder med til at forpligte sig på regeringens løfte.

Storinvester i Apple bruger selv en Samsung-telefon til 100 kroner

Den amerikanske aktie-milliardær Warren Buffet, er blandt storinvesterne i den amerikanske iPhone-producent Apple.

Han er dog tilsyneladende ikke selv imponeret over den nyeste model af selskabet smartphones.

Han bruger derfor heller ikke selv telefonen, fortæller Buffet hvis virksomhed Berkshire Hathaway ejer 5,5 procent af Apple, skriver mediet CNBC.

Faktisk bruger milliadæren selv en af konkurrentens telefoner, men her er det heller ikke topmobilen, der er milliadærens favorit, men en gammel model til omkring 100 kroner.

Resten af dagen på Computerworld

Der er som altid god grund til at følge med Computerworld.dk resten af dagen.

Senere kan du blandt andet læse om, en ny stor Windows 10-opgradering der er på vej til brugerne.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks