Gartner spår AR/VR-ekplosion inden 2020: Halvdelen af detailbranchen forbereder sig

Over 100 millioner mennesker vil bruge AR eller VR, når de skal shoppe i det kommende år.

Artikel top billede

Inden udgangen af 2020 vil over 100 millioner mennesker benytte sig af AR og VR, når der skal shoppes.

Det spår analyseinstituttet Gartner, som ser store muligheder i hvordan både ’augmented reality’ og ’virtual reality’ vil gøre det nemmere for forbrugere at visualisere kommende indkøb.

”Det vil betyde et stødt stigende pres på detailhandlen, som skal retfærdiggøre den fysiske butik”, lyder det samtidigt fra selskabet, som forudser at 46 procent af detailbranchen planlægger at benytte AR og VR- løsninger inden udgangen af 2020.

Gartner noterer samtidigt, at teknologierne nu er kommet 15-30 procent længere ned af analyseselskabets såkaldte ’hype-cycle’ over de seneste 12 måneder.

Detailbranchen kan bruge AR som en udvidelse af deres brand-oplevelser til at øge indtjeningen, noteres det i rapporten, hvor IKEA’s Place app fremhæves som en AR-applikation, der gør det muligt for forbrugere at visualisere, hvordan deres næste møbel vil se ud i hjemmet.

Læs også: Nyt kæmpe it-marked: Her kaster man sig over augmented reality - bruges til at hindre alvorlige ulykker

5G som er turbolader for AR og VR

Gartner forudser samtidigt at 5G-netværk vil blive en bærende teknologi for AR og VR løsninger.

I selskabets enterprise-undersøgelse viser AR og VR sig at være de teknologier som får størst glæde af 5G-mobilnetværkets muligheder, lyder det.

Forventningen her er, at 5G-dækning vil gøre det muligt at tilbyde rendering af bl.a. video i realtid, kortere download og installationstider samt udvidelse af brand- og shopping-oplevelser udenfor forretningerne.

Se også: Maersk Drilling indgår augmented reality-samarbejde med Microsoft: Nu skal borerigge inspiceres virtuelt

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse