Gartner spår AR/VR-ekplosion inden 2020: Halvdelen af detailbranchen forbereder sig

Over 100 millioner mennesker vil bruge AR eller VR, når de skal shoppe i det kommende år.

Artikel top billede

Inden udgangen af 2020 vil over 100 millioner mennesker benytte sig af AR og VR, når der skal shoppes.

Det spår analyseinstituttet Gartner, som ser store muligheder i hvordan både ’augmented reality’ og ’virtual reality’ vil gøre det nemmere for forbrugere at visualisere kommende indkøb.

”Det vil betyde et stødt stigende pres på detailhandlen, som skal retfærdiggøre den fysiske butik”, lyder det samtidigt fra selskabet, som forudser at 46 procent af detailbranchen planlægger at benytte AR og VR- løsninger inden udgangen af 2020.

Gartner noterer samtidigt, at teknologierne nu er kommet 15-30 procent længere ned af analyseselskabets såkaldte ’hype-cycle’ over de seneste 12 måneder.

Detailbranchen kan bruge AR som en udvidelse af deres brand-oplevelser til at øge indtjeningen, noteres det i rapporten, hvor IKEA’s Place app fremhæves som en AR-applikation, der gør det muligt for forbrugere at visualisere, hvordan deres næste møbel vil se ud i hjemmet.

Læs også: Nyt kæmpe it-marked: Her kaster man sig over augmented reality - bruges til at hindre alvorlige ulykker

5G som er turbolader for AR og VR

Gartner forudser samtidigt at 5G-netværk vil blive en bærende teknologi for AR og VR løsninger.

I selskabets enterprise-undersøgelse viser AR og VR sig at være de teknologier som får størst glæde af 5G-mobilnetværkets muligheder, lyder det.

Forventningen her er, at 5G-dækning vil gøre det muligt at tilbyde rendering af bl.a. video i realtid, kortere download og installationstider samt udvidelse af brand- og shopping-oplevelser udenfor forretningerne.

Se også: Maersk Drilling indgår augmented reality-samarbejde med Microsoft: Nu skal borerigge inspiceres virtuelt

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder til SAP kompetencecenter

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S