Facebook løfter sløret: Sådan bliver det bestemt, hvad du skal se i dit nyhedsfeed - nu kan du ændre det

Facebook løfter sløret for den særlige algoritme, der afgør, hvad du skal se i dit nyheds-feed. Fremover får du mulighed for selv at bestemme.

Artikel top billede

Facebook har efter kritik og alvorlige sager for alvor lagt sig i selen i bestræbelserne på at overdrage mere kontrol til brugerne og sikre dem større transparens.

Nu løfter selskabet sløret for den algoritme, der automatisk bestemmer, hvilke nyheder du skal have præsenteret i dit nyhedsfeed.

Det sker med en ny feature, der hedder ‘Why am I seeing this post’, (på dansk: 'Hvorfor ser jeg dette'), som selskabet nu begynder at rulle ud.

Featuren skal give indblik i de mange tusinder input, som Facebook anvender til at bedømme, hvad der interesserer lige præcist dig.

“Dette værktøj giver grundlæggende brugerne mulighed for at se, hvorfor de bliver præsenteret for en bestemt postering i deres nyhedsfeed, og værktøjet giver dem mulighed for at få adgang til at ændre dem,” lyder det fra John Hegemann, der er Facebooks såkaldte ‘head of news’, skriver Reuters.

Den nye feature vil således vise, hvorfor du bliver præsenteret for en bestemt nyhed.

Eksempelvis at du er Facebook-ven med forfatteren, at du ofte liker posteringer fra afsenderen, at du ofte kommenterer denne type posteringer, at denne postering ofte likes af personer, der deler dine interesser og lignende.

I værktøjet vil du også få mulighed for at tweake fremvisningerne - eksemplevis ved at fravælge bestemte nyheder, prioritere dem anderledes og lignende.

Ifølge John Hegemann vil den nye feature dog ikke fremvise alle de ‘titusindevis’ af input, som algoritmen arbejder med - men nok til, at brugerne får indsigt i baggrunden for de valg, som den træffer.

“Vi har forsøgt at fokusere på de vigtigste signaler, som spiller den største rolle i beslutningen om, hvorvidt en bruger skal se en postering eller ej,” siger han.

Du finder Facebooks meddelelse om den nye funktion her: Why am I seeing this? We have an answer for you.

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S