Facebook løfter sløret: Sådan bliver det bestemt, hvad du skal se i dit nyhedsfeed - nu kan du ændre det

Facebook løfter sløret for den særlige algoritme, der afgør, hvad du skal se i dit nyheds-feed. Fremover får du mulighed for selv at bestemme.

Artikel top billede

Facebook har efter kritik og alvorlige sager for alvor lagt sig i selen i bestræbelserne på at overdrage mere kontrol til brugerne og sikre dem større transparens.

Nu løfter selskabet sløret for den algoritme, der automatisk bestemmer, hvilke nyheder du skal have præsenteret i dit nyhedsfeed.

Det sker med en ny feature, der hedder ‘Why am I seeing this post’, (på dansk: 'Hvorfor ser jeg dette'), som selskabet nu begynder at rulle ud.

Featuren skal give indblik i de mange tusinder input, som Facebook anvender til at bedømme, hvad der interesserer lige præcist dig.

“Dette værktøj giver grundlæggende brugerne mulighed for at se, hvorfor de bliver præsenteret for en bestemt postering i deres nyhedsfeed, og værktøjet giver dem mulighed for at få adgang til at ændre dem,” lyder det fra John Hegemann, der er Facebooks såkaldte ‘head of news’, skriver Reuters.

Den nye feature vil således vise, hvorfor du bliver præsenteret for en bestemt nyhed.

Eksempelvis at du er Facebook-ven med forfatteren, at du ofte liker posteringer fra afsenderen, at du ofte kommenterer denne type posteringer, at denne postering ofte likes af personer, der deler dine interesser og lignende.

I værktøjet vil du også få mulighed for at tweake fremvisningerne - eksemplevis ved at fravælge bestemte nyheder, prioritere dem anderledes og lignende.

Ifølge John Hegemann vil den nye feature dog ikke fremvise alle de ‘titusindevis’ af input, som algoritmen arbejder med - men nok til, at brugerne får indsigt i baggrunden for de valg, som den træffer.

“Vi har forsøgt at fokusere på de vigtigste signaler, som spiller den største rolle i beslutningen om, hvorvidt en bruger skal se en postering eller ej,” siger han.

Du finder Facebooks meddelelse om den nye funktion her: Why am I seeing this? We have an answer for you.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse