Dansk robotfirma konkurs: 30 ansatte er suspenderet i to uger

Robotvirksomheden Blue Workforce er gået konkurs. Selskabets 30 ansatte er blevet suspenderet i 14 dage, men går herefter en uvis fremtid i møde.

Artikel top billede

Det Aalborg-baserede robotfirma Blue Workforce er gået konkurs.

Det bekræfter stifter Preben Hjørnet, der også er administrende direktør for selskabet, over for Finans.

"Vi havde en redningsplan, men kom bare ikke i mål. Nu håber jeg, at det lykkes at føre virksomheden videre i en ny konstruktion," siger Preben Hjørnet til mediet.

Han fortæller, at konkursen blev en realitet som følge af kikset en finansieringsrunde, der skulle redde selskabet, men der ikke var opbakning i virksomhedens ejerkreds.

Uvis fremtid for de 30 ansatte

Dermed virksomhedens kasse tom, selvom Blue Workforce har formået at hente 30,3 millioner kroner i kapitalindsprøjtninger fra ejere og investorer, som blandt andet involveret en kinesisk partner og flere danske fonde, i løbet af de seneste to år.

Det danske robotfirma råder over 30 ansatte og har datterselskaber i USA, Kina og Schweiz.

Konkursen betyder samtidigt, at fremtiden for de 30 ansatte er uvis.

Foreløbigt er de 30 ansatte blevet suspenderet i to uger, mens konkursboets kurator håber på at finde en løsning for dem, inden tidsfristen udløber.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS