Dansk robotfirma konkurs: 30 ansatte er suspenderet i to uger

Robotvirksomheden Blue Workforce er gået konkurs. Selskabets 30 ansatte er blevet suspenderet i 14 dage, men går herefter en uvis fremtid i møde.

Artikel top billede

Det Aalborg-baserede robotfirma Blue Workforce er gået konkurs.

Det bekræfter stifter Preben Hjørnet, der også er administrende direktør for selskabet, over for Finans.

"Vi havde en redningsplan, men kom bare ikke i mål. Nu håber jeg, at det lykkes at føre virksomheden videre i en ny konstruktion," siger Preben Hjørnet til mediet.

Han fortæller, at konkursen blev en realitet som følge af kikset en finansieringsrunde, der skulle redde selskabet, men der ikke var opbakning i virksomhedens ejerkreds.

Uvis fremtid for de 30 ansatte

Dermed virksomhedens kasse tom, selvom Blue Workforce har formået at hente 30,3 millioner kroner i kapitalindsprøjtninger fra ejere og investorer, som blandt andet involveret en kinesisk partner og flere danske fonde, i løbet af de seneste to år.

Det danske robotfirma råder over 30 ansatte og har datterselskaber i USA, Kina og Schweiz.

Konkursen betyder samtidigt, at fremtiden for de 30 ansatte er uvis.

Foreløbigt er de 30 ansatte blevet suspenderet i to uger, mens konkursboets kurator håber på at finde en løsning for dem, inden tidsfristen udløber.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S