Kombit søger test-personer til Aula - se her hvordan du søger om at komme med

Kombit søger 63 danskere, der vil være med til at teste det nye skolesystem, Aula. Det kræver ingen særlige forudsætninger, meddeler Aula. Se her, hvordan du søger om at komme med.

Artikel top billede

Inden for nogle måneder skal Forældreintas afløser, Aula, for alvor rulles i de danske skoler, og de første pilottest af det nye system er godt i gang.

Nu søger kommunale Kombit en række danskere, der vil være med til at teste Aula i en såkaldt accept-test, der løber af stablen i slutningen af april.

Kombit er konkret på udkig efter 63 personer, der hver især skal afprøve bestemte områder af Aula, meddeler Kombit her.

De tæller blandt andet forældre til børn på forskellige trin i skole-systemet, skole-sekretærer, ledere, elever og pædagoger.

“Du deltager i din rolle som for eksempel medarbejder eller forælder og skal ikke have nogen særlige forudsætninger - udover at være dig,” meddeler Kombit.

Testen finder sted i København fra 23. til 26. april i København.

Du kan se, hvordan du melder dig som forsøgsperson her.

Aula skal afløse det bedagede SkoleIntra-systemet, og systemet blev sendt i pilottest i fire kommuner tidligere på året.

Det nye systems brugergrænseflade er inspireret af blandt andet Facebook og skal inspirere til blandt andet intuitiv opload af billeder, opslag og lignende.

Du kan læse mere om SkoleIntra her: Nu er skoleintras afløser sat på afgørende prøve: Odder Kommune udruller kæmpe Aula-system på under tre timer

Læs også:

Efter hård kritik lover kommunerne nu store forbedringer i Forældreintras afløser: "Aula er et toptunet, helt moderne system, som er mere enkelt"

Folkeskolernes nye Aula er ved at være klar - designes med inspiration i Facebook

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S