Kombit søger test-personer til Aula - se her hvordan du søger om at komme med

Kombit søger 63 danskere, der vil være med til at teste det nye skolesystem, Aula. Det kræver ingen særlige forudsætninger, meddeler Aula. Se her, hvordan du søger om at komme med.

Artikel top billede

Inden for nogle måneder skal Forældreintas afløser, Aula, for alvor rulles i de danske skoler, og de første pilottest af det nye system er godt i gang.

Nu søger kommunale Kombit en række danskere, der vil være med til at teste Aula i en såkaldt accept-test, der løber af stablen i slutningen af april.

Kombit er konkret på udkig efter 63 personer, der hver især skal afprøve bestemte områder af Aula, meddeler Kombit her.

De tæller blandt andet forældre til børn på forskellige trin i skole-systemet, skole-sekretærer, ledere, elever og pædagoger.

“Du deltager i din rolle som for eksempel medarbejder eller forælder og skal ikke have nogen særlige forudsætninger - udover at være dig,” meddeler Kombit.

Testen finder sted i København fra 23. til 26. april i København.

Du kan se, hvordan du melder dig som forsøgsperson her.

Aula skal afløse det bedagede SkoleIntra-systemet, og systemet blev sendt i pilottest i fire kommuner tidligere på året.

Det nye systems brugergrænseflade er inspireret af blandt andet Facebook og skal inspirere til blandt andet intuitiv opload af billeder, opslag og lignende.

Du kan læse mere om SkoleIntra her: Nu er skoleintras afløser sat på afgørende prøve: Odder Kommune udruller kæmpe Aula-system på under tre timer

Læs også:

Efter hård kritik lover kommunerne nu store forbedringer i Forældreintras afløser: "Aula er et toptunet, helt moderne system, som er mere enkelt"

Folkeskolernes nye Aula er ved at være klar - designes med inspiration i Facebook

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S