Columbus glæder sig over Aston-salg

Tecturas opkøb af Aston giver Columbus IT Partner en betydelig stærkere konkurrent at kæmpe mod. Alligevel byder Columbus den nye konkurrent velkommen med god vind i sejlene efter opkøbet af Hands og de seneste tre års omfattende omstruktureringer.

Konkurrencen på markedet for Navision-produkter er skærpet efter, at amerikanske Tectura har overtaget den danske Navisionforhandler Aston Business Solutions.

Virksomheden blev dermed på størrelse med danske Columbus IT Partner, der netop har offentliggjort et godt halvårsresultat.

Her erklærer koncernchef Carsten Dilling sig tilfreds med, at konkurrenten er blevet solgt.

? Jeg er glad for, at Aston er kommet på plads. Det er ikke rart at skulle leve med sådan et kæmpe "Til salg"-skilt på døren. Konkurrencen byder jeg velkommen. Det er måske ikke alle medarbejderne, der bliver lykkelige over at arbejde i et amerikansk firma med alt, hvad det indebærer. Men så er der jo et dansk alternativ, lokker han.

Forbedret med 10 og 16 millioner

Driftsresultatet i Columbus er forbedret med mere end 10 millioner kroner fra minus 2,3 millioner kroner i første halvår sidste år til 7,5 millioner kroner i første halvår i år.

Resultatet før skat er stadig i minus, men forbedret med 16 millioner fra minus 24,1 millioner kroner til minus 8,1 millioner kroner. Igen fra første halvår 2003 til første halvår i år.

? Fremgangen skyldes de mange strukturelle ændringer og effektiviseringer, som vi har været igennem de sidste to-tre år. Desuden går det forrygende godt for os i USA og Rusland, forklarer Jan Bitterhoff, vicedirektør i Columbus IT Partner.

En af de bemærkelsesværdige begivenheder var, da Columbus overtog Hands for 17 millioner for snart et år siden og meget hurtigt bidrog positivt til forretningen Columbus.

Columbus IT Partner A/SHalvårsregnskab
Millioner kroner1. halvår 20041. halvår 2003
Omsætning293265
Resultat af primær drift (EBIT)(4,7)(17,2)
Resultat før skat (8,1)(24,1)
Resultat(15,7)(27,9)
Egenkapital22,9(42,8)
Antal ansatte817773
Størst på Axapta
90 ud af 450 Axapta-kunder i USA er Columbus-kunder, mens de sidste 360 kunder er fordelt på en stribe mindre forhandlere som Epartners, Tectura, Aston med mange flere. Ingen har ifølge Jan Bitterhoff så mange Axapta-kunder i USA som Columbus.

? Vi har omkring 25 procent af markedet for Axapta målt på omsætning i USA, mens tallet i Rusland er på mere end 50 procent, siger Columbus-direktøren.

Han mener, at Tecturas opkøb af konkurrenten Aston betyder, at Columbus får en større og stærkere konkurrent at kæmpe imod på Navision-produkter.

? Den samlede virksomhed bliver ikke stærkere end os på Axapta. Vi har 74 procent af vores omsætning på Axapta. Det er et tal, der har været støt stigende de sidste fire år. Opkøbet af Aston vil nok især slå igennem for Tectura/Aston i Tyskland og USA, vurderer Jan Bitterhoff.

Aston vil fremover være repræsenteret med 50 kontorer i otte lande mod Columbus' 32 kontorer i 25 lande.

? Det betyder, at Aston vil have en gennemsnitlig bemanding på 20 ansatte per kontor, mens vi har omkring 25 medarbejdere på hvert kontor, siger Jan Bitterhoff.

Måske sælger Nordea også Columbus

I kølvandet på Nordeas salg af Aston er det naturligt at spekulere på, hvad der skal ske med Columbus fremover. Hvad vil Nordea egentlig med Columbus?

? Jeg ved det ikke, bedyrer Jan Bitterhoff.

Banken tabte et trecifret millionbeløb på Aston, men har aldrig tabt en skrue på børsnoterede Columbus IT Partner, som den blev majoritetsejer af i 2003 som led i en nyemission, hvor bankgæld blev konverteret til aktier.

Columbus akkumulerede i 2001 og 2002 et minus på over 200 millioner kroner på bundlinien, mens underskuddet sidste år blev reduceret til 40 millioner kroner.

Målet for i år er en samlet omsætning på 625 millioner kroner og at nå en såkaldt EBITDA-margen (primært driftsresultat før afskrivninger) på 30 millioner kroner. Resultatet før skat ventes dog fortsat at være med minus foran.

De to største aktionærer i Columbus er fortsat storbanken Nordea og stifter Michael Gaardboe.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job