Ny KL-direktør vil skrue op for kommunal digitalisering og have tættere samarbejde med Kombit

KL’s nye digitale direktør, Christian Harsløf, vil skrue op for både digitaliserings-tempoet og samarbejdet med Kombit.

Artikel top billede

KL’s nye digitaliseringsdirektør, Christian Harsløf, vil skrue op for både det tempo, som digitaliseringen foregår i, samt for samarbejdet med Kombit, siger han til ITWatch

Det sker efter, at Computerworld for nogle uger siden kunne fortælle, at Christian Harsløf tiltrådte som ny direktør for digitaliseringsområdet i KL, efter han nåede at være ansat i Deloitte i blot 18 dage.

Det kan du læse mere om i dette interview her: Her er KL's nye direktør for digitalisering: Christian Harsløf nåede at være i Deloitte i blot 18 dage, inden han sagde op igen.

Christian Harsløf siger til mediet, at kommunerne nu er klar til at tage hul på den næste fase af digitaliseringen.

“Vi har de seneste 10 år arbejdet med at få skabt en grundlæggende it-infrastruktur. Det, der er et hovedsigte i den nye strategi, er at høste gevinsterne af at have en fælles infrastruktur,” siger han.

Han påpeger desuden, at det er hans plan, at Kombit og KL skal rykke endnu tættere sammen og have en tættere dialog, som er tættere koordineret, som han siger.

Det kommer til at udmønte sig i flere møder og tættere kobling mellem de to organisationernes bestyrelser.

Christian Harsløf fortalte for to uger siden til Computerworld i samme dur, at komunerne skal være frontløbere i den digitale omstilling i Danmark.

“Vi har en ambition om at gå forrest og være dem, der skubber grænserne for, hvad man kan med digitalisering i den offentlige sektor. Det vil jeg gerne måles på, når der er gået nogle år,” fortalte han til os i forbindelse med ansættelsen.

Dengang sagde han også, at det var hans plan, at KL skulle være med få digitaliseringen 'forankret bredt i vores velfærdsområder i samarbejde med markedet og resten af den offentlige sektor.'

Læs også: Her er KL's nye direktør for digitalisering: Christian Harsløf nåede at være i Deloitte i blot 18 dage, inden han sagde op igen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job