Stort pensionsselskab i it-nedbrud: Brugere kan ikke længere se deres oplysninger

Et timelangt nedbrud hos forsikrings- og pensionskoncernen Topdanmark betyder, at brugere må gå forgæves efter deres pensionsoplysninger på nettet.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

”Det er sket en fejl” – det er den besked der plager en stribe brugere hos pensionsselskabet Topdanmark, når de forsøger at tilgå deres pensionsoplysninger.

Samtidig kan oplysningerne heller ikke indhentes igennem pensionsinfo, erfarer Computerworld.

Fejlen, som i timevis har plaget de berørte brugere, skyldes ifølge Topdanmarks kommunikationsdirektør Jens Langergaard forlængede svartider, som kan berøre de flere hundrede kunder der dagligt søger efter deres pensionsinfo.

”Der er i dag perioder med lange svartider, når man skal ind i sine pensionsoplysninger. Det betyder, at nogle af de 4-500 kunder der på en gennemsnitsdag søger deres pensionsoplysninger, oplever en fejl-meddelelse,” skriver han i en mail til Computerworld.

Jens Langergaard beklager de lange svartider for de berørte kunder og skriver i sit mail-svar at fejlen er blevet identificeret og i øjeblikket bliver adresseret. Problemet skulle blive løst i løbet af dagen.

Han pointerer samtidigt, at fejlmeddelelserne ikke skyldes det nye administrationssystem som selskabet introducerede i begyndelsen af april måned.

”Årsagen er identificeret og det er ikke fejl i vores nye administrationssystem, der er årsagen, men samspillet til hjemmesidens selvbetjenings-services. Vi forventer, at problemet med lange svartider er løst i løbet af dagen, og beklager overfor de kunder, der måtte have oplevet det,” lyder det i mailen fra selskabets kommunikationsdirektør.

Læs også: Topdanmark satser tungt på RPA: "20-40 procent af vores medarbejdere vil blive kraftigt berørt af automatisering de kommende 10 år"

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job