Stort pensionsselskab i it-nedbrud: Brugere kan ikke længere se deres oplysninger

Et timelangt nedbrud hos forsikrings- og pensionskoncernen Topdanmark betyder, at brugere må gå forgæves efter deres pensionsoplysninger på nettet.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

”Det er sket en fejl” – det er den besked der plager en stribe brugere hos pensionsselskabet Topdanmark, når de forsøger at tilgå deres pensionsoplysninger.

Samtidig kan oplysningerne heller ikke indhentes igennem pensionsinfo, erfarer Computerworld.

Fejlen, som i timevis har plaget de berørte brugere, skyldes ifølge Topdanmarks kommunikationsdirektør Jens Langergaard forlængede svartider, som kan berøre de flere hundrede kunder der dagligt søger efter deres pensionsinfo.

”Der er i dag perioder med lange svartider, når man skal ind i sine pensionsoplysninger. Det betyder, at nogle af de 4-500 kunder der på en gennemsnitsdag søger deres pensionsoplysninger, oplever en fejl-meddelelse,” skriver han i en mail til Computerworld.

Jens Langergaard beklager de lange svartider for de berørte kunder og skriver i sit mail-svar at fejlen er blevet identificeret og i øjeblikket bliver adresseret. Problemet skulle blive løst i løbet af dagen.

Han pointerer samtidigt, at fejlmeddelelserne ikke skyldes det nye administrationssystem som selskabet introducerede i begyndelsen af april måned.

”Årsagen er identificeret og det er ikke fejl i vores nye administrationssystem, der er årsagen, men samspillet til hjemmesidens selvbetjenings-services. Vi forventer, at problemet med lange svartider er løst i løbet af dagen, og beklager overfor de kunder, der måtte have oplevet det,” lyder det i mailen fra selskabets kommunikationsdirektør.

Læs også: Topdanmark satser tungt på RPA: "20-40 procent af vores medarbejdere vil blive kraftigt berørt af automatisering de kommende 10 år"

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect