Energinet outsourcer al it-drift med fire kæmpe-udbud: Her er de store planer

Med fire it-udbud gør Energinet klar til en af de helt store operationer. Fremover skal hele it-infrastrukturen driftes af leverandører i markedet. "Med de fire udbud har vi forsøgt at passe det ind i det leverandørbillede, vi kan se i markedet, og jeg regner med, at vi får fire forskellige leverandører," siger it-direktør Henrik Lang Petersen. Læs om Energinets store plan.

Artikel top billede

Energinet udlægger gasrørledning mellem Ellund ved den dansk-tyske grænse og Egtved.

Foto: MEDVIND/Bent Sørensen (Foto: MEDVIND/Bent Sorensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Det kommer Energinets store outsourcing-udbud til at betyde for den interne it-afdeling på 160 mand
  • Så lang tid forventer it-direktøren at bruge på øvelsen
  • Læs it-direktørens tanker om de rigtige leverandører til Energinet
  • Hvad den største udfordring er, som it-direktøren skal håndtere
830
4:15 min
Et af de helt store it-udbud i markedet lige nu blev i forrige uge præsenteret af den selvstændige, offentlige virksomhed Energinet.

Koncernen skal finde en leverandør, der kan overtage den samlede it-drift, som hidtil har været placeret i kælderen under hovedkontoret i Fredericia.

Anslået pris: Op til en milliard kroner over otte år.

Det kan du læse mere om her: Energinet klar med kæmpe it-udbud til en milliard kroner: Outsourcer drift af infrastruktur

"Det er en

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S