Energinet outsourcer al it-drift med fire kæmpe-udbud: Her er de store planer

Med fire it-udbud gør Energinet klar til en af de helt store operationer. Fremover skal hele it-infrastrukturen driftes af leverandører i markedet. "Med de fire udbud har vi forsøgt at passe det ind i det leverandørbillede, vi kan se i markedet, og jeg regner med, at vi får fire forskellige leverandører," siger it-direktør Henrik Lang Petersen. Læs om Energinets store plan.

Artikel top billede

Energinet udlægger gasrørledning mellem Ellund ved den dansk-tyske grænse og Egtved.

Foto: MEDVIND/Bent Sørensen (Foto: MEDVIND/Bent Sorensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Det kommer Energinets store outsourcing-udbud til at betyde for den interne it-afdeling på 160 mand
  • Så lang tid forventer it-direktøren at bruge på øvelsen
  • Læs it-direktørens tanker om de rigtige leverandører til Energinet
  • Hvad den største udfordring er, som it-direktøren skal håndtere
830
4:15 min
Et af de helt store it-udbud i markedet lige nu blev i forrige uge præsenteret af den selvstændige, offentlige virksomhed Energinet.

Koncernen skal finde en leverandør, der kan overtage den samlede it-drift, som hidtil har været placeret i kælderen under hovedkontoret i Fredericia.

Anslået pris: Op til en milliard kroner over otte år.

Det kan du læse mere om her: Energinet klar med kæmpe it-udbud til en milliard kroner: Outsourcer drift af infrastruktur

"Det er en

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S