Energinet outsourcer al it-drift med fire kæmpe-udbud: Her er de store planer

Med fire it-udbud gør Energinet klar til en af de helt store operationer. Fremover skal hele it-infrastrukturen driftes af leverandører i markedet. "Med de fire udbud har vi forsøgt at passe det ind i det leverandørbillede, vi kan se i markedet, og jeg regner med, at vi får fire forskellige leverandører," siger it-direktør Henrik Lang Petersen. Læs om Energinets store plan.

Artikel top billede

Energinet udlægger gasrørledning mellem Ellund ved den dansk-tyske grænse og Egtved.

Foto: MEDVIND/Bent Sørensen (Foto: MEDVIND/Bent Sorensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Det kommer Energinets store outsourcing-udbud til at betyde for den interne it-afdeling på 160 mand
  • Så lang tid forventer it-direktøren at bruge på øvelsen
  • Læs it-direktørens tanker om de rigtige leverandører til Energinet
  • Hvad den største udfordring er, som it-direktøren skal håndtere
830
4:15 min
Et af de helt store it-udbud i markedet lige nu blev i forrige uge præsenteret af den selvstændige, offentlige virksomhed Energinet.

Koncernen skal finde en leverandør, der kan overtage den samlede it-drift, som hidtil har været placeret i kælderen under hovedkontoret i Fredericia.

Anslået pris: Op til en milliard kroner over otte år.

Det kan du læse mere om her: Energinet klar med kæmpe it-udbud til en milliard kroner: Outsourcer drift af infrastruktur

"Det er en

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S