Arlas plan for e-commerce er lavpraktisk og gennemførlig: "Vores drøm er, at vi kan lægge et digitalt lag ind i forbrugernes hverdag"

Interview: Digitalisering behøver ikke at være kompliceret og fyldt med kunstig intelligens og automatisering for at fungere. I Arlas digitale afdeling griber man det helt pragmatisk an. "E-commerce er på mange måder stadig umodent, men forventningerne til det er enormt høje;" siger direktør Kåre Berenthz-Nicolaisen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan griber Arla digitaliseringsagendaen an med pragmatisk tilgang
  • Læs om Arlas nye knap Click&Cook
  • Læs om Arlas prioriteter i forhold til digitaliseringsprojekter
970
5 min
Med over 4.000 opskrifter har Arla placeret sig som en af de førende aktører, når vi skal have inspiration til aftenens måltid eller har glemt, hvordan man smækker frikadellefarsen sammen.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics