Her er TDC's reaktion på hård kritik og forbud fra Datatilsynet mod optagelser af telefonsamtaler

TDC vil ikke 'for nuværende' svare på spørgsmål om den hårde kritik og det forbud, som Datatilsynet har udstukket selskabet. "Men vi er allerede ophørt med at optage telefonsamtaler til internt træningsbrug," lyder det fra selskabet. Se hele TDC's reaktion her.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Premium Kun for abonnenter
Danmarks største teleselskab, TDC, vil ikke 'for nuværende' stille op til interview om selskabets optagelser af medarbejderes telefonsamtaler med kunderne.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet