KMD betalte staten 200 millioner kroner i forlig - men ATP skal ikke forvente samme behandling af krav på 881 millioner: "Vi har en stærk sag i forhold til ATP"

Interview: KMD har betalt staten 200 millioner kroner for at fjerne et stort erstatningskrav fra staten, men det betyder ikke, at KMD nødvendigvis har påtænkt en lignende tilgang over for ATP, der kræver 881 millioner kroner af KMD. "Vi har en stærk sag i forhold til ATP, så man skal ikke se det sådan, at KMD nu er i gang med at indgå forlig i alle kompensationssagerne for at få dem ud af verdenen," lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i KMD's overvejelser forud for forliget på 200 millioner kroner med staten
  • Indsigt i KMD's fremtidige overvejelser i forhold til ATP's krav på 881 millioner kroner
  • Læs hvorfor forliget med staten ikke var den nye KMD-ejer NEC's idé
850
4:15 min
Da NEC købte KMD for otte milliarder kroner fra kapitalfonden Advent International, overtog den japanske koncern samtidig et samlet erstatningskrav på over 1,5 milliarder kroner.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S