Ny KMD-ejer har ingen intentioner om at sælge selskabet igen: "Vi kommer til at eje KMD i mindst 100 år"

Interview: Den danske it-mastodont KMD har haft fire forskellige ejerkonstellationer på 11 år, men det er slut nu. "Vi kommer til at eje KMD i mindst 100 år," lyder det fra KMD's nye ejer, japanske NEC, der udover at være ejer også bliver teknologipartner for KMD.

Artikel top billede

Masakazu Yamashina, bestyrelsesformand i KMD sammen med KMD-topchef Eva Berneke. Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i forskellene på KMD's nye ejer, japanske NEC, og de tidligere KMD-ejere
  • Læs hvordan NEC også blive en teknologipartner for KMD
  • Bliv klogere på hvilke NEC-teknologier KMD vil bringe ind på det danske marked
  • Indsigt i tidsperspektiverne for NEC's investering i KMD
785
4 min
Siden landets kommuner i 2008 solgte KMD til pensionskassen ATP og kapitalfonden EQT, har selskabet ikke haft samme ejer i en længere periode end lidt over seks år.

Efter lidt mindre end fire års ejerskab videresolgte ATP og EQT KMD til kapitalfonden Advent International.

Advent International ejerskab af KMD varede lidt over seks år, før kapitalfonden solgte KMD til japanske NEC i februar for otte milliarder kroner.

Dermed er NEC blevet KMD's fjerde ejersskabskonstellation på bare 11 år, men udviklingen med omskiftelige ejerskaber er slut nu.

Faktisk bliver KMD ikke solgt igen i dette århundrede, hvis det står til NEC.

Det slår selskabets nye ejer fast over for Computerworld.

Annonceindlæg fra Lemonet

one.com anmeldelse 2026: Det bedste webhotel med domæne til danskere

Mange danske iværksættere og mindre virksomheder stiller sig det samme spørgsmål, inden de køber webhotel: Kan jeg stole på, at prisen, driften og supporten holder, når introduktionsperioden er slut?

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S