Kina indleder monopolundersøgelse af Ericsson

Den kinesiske regering har indledt en undersøgelse om, hvorvidt Ericssons licensbetingelser strider imod den kinesiske lov på området for monopoldannelser.

Artikel top billede

Kina åbner en monopolundersøgelse mod Ericsson efter flere klager om selskabets praksis i forhold til selskabets licensbetingelser.

Det skriver Technode.

Undersøgelsen sker samtidig med, at Huawei har mistet 5G-ordre i vesten efter beskyldninger om spionage.

Ericsson bekræfter over for mediet, at der er en undersøgelse i gang, men ønsker ikke at kommentere sagen.

Den svenske televirksomhed fastholder dog, at dets licensbetingelser er baseret på fair, rimelige og ikke-diskriminerende vilkår og vil samarbejde fuldt ud.

Læs også: Ericsson vil skrotte al udstyr fra Huawei på TDC-nettet: Alt vil være væk i 2020

Sidst fik Qualcomm en bøde 6,4 milliarder kroner

Ifølge det kinesiske medie Laoyaoba har en række kinesiske smartphone-producenter tidligere klaget over Ericsson med beskyldninger om brud på monopolregler i forhold til dets 3G- og 4G-patenter.

Det er den anden store undersøgelse af et udenlandsk selskab i Kina indenfor kort tid, efter at Qualcomm i februar 2015 blev idømt en rekordstor bøde på 975 millioner dollars svarende til omkring 6,4 milliarder kroner for 'monopolistiske forretningsmetoder,' som det hed.

Sammen med bøden blev Qualcomm pålagt at ændre en række af sine priser og betingelser for en række produkter, som de kinesiske mobilproducenter var afhængige af.

Derudover blev processorproducenten pålagt at smide knap en milliard kroner ind i en nyetableret fond, som skulle fremme udvikling af mobilteknologier og chip-teknologier i Kina.

Læs mere om det her: Chip-gigant får bøde på 6,5 milliarder kroner: Tvinges til at sætte priser ned

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Nordjylland

    Statens IT

    Netscaler specialist til Statens It

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo