Samsung tilbagekalder sin foldbare telefon: Flere defekte enheder i omløb

De første brugere af Samsungs første foldbare smartphone, Galaxy Fold, melder om graverende skærmproblemer.

Artikel top billede

Samsung tilbagekalder samtlige enheder af deres foldbare Galaxy Fold telefon blot få dage før enheden salgsdebut 26. april. Det skriver Reuters.

Tilbagekaldelsen foregår efter, at flere anmeldere melder om ødelagte skærme. Efter få dages brug melder en håndfuld af de første anmeldere af telefonen om buler og revner i displayet eller blinkende skærme.

Netop skærmen skulle blive Galaxy Folds definerende features, ved at tilbyde to skærme, hvoraf den ene kan klappes ud til at opføre sig som en tabletskærm.

Se også: Prøvekørt: Her er fem ting jeg lærte om livet med en foldbar smartphone

Den sydkoreanske tech-gigant udskyder nu lanceringen af telefonen på ubestemt tid. I sine indledende undersøgelser mener selskabet, at fejlene kan skyldes stød eller slag mod hængslet på den foldbare mobiltelefon.

En person med kendskab til Samsungs underleverandør, KH Vatec Co. Som leverer netop hængslet, påpeger overfor mediet, at Galaxy Folds hængsel er blevet testet udførligt forud for lanceringen.

Samsung Galaxy Fold stod i Danmark til at få forsalgsdebut 26. april med salgsstart 3. maj.

Se også: Danskerne bliver de første, der kan købe en af de revolutionerende foldetelefoner

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS