Samsung tilbagekalder sin foldbare telefon: Flere defekte enheder i omløb

De første brugere af Samsungs første foldbare smartphone, Galaxy Fold, melder om graverende skærmproblemer.

Artikel top billede

Samsung tilbagekalder samtlige enheder af deres foldbare Galaxy Fold telefon blot få dage før enheden salgsdebut 26. april. Det skriver Reuters.

Tilbagekaldelsen foregår efter, at flere anmeldere melder om ødelagte skærme. Efter få dages brug melder en håndfuld af de første anmeldere af telefonen om buler og revner i displayet eller blinkende skærme.

Netop skærmen skulle blive Galaxy Folds definerende features, ved at tilbyde to skærme, hvoraf den ene kan klappes ud til at opføre sig som en tabletskærm.

Se også: Prøvekørt: Her er fem ting jeg lærte om livet med en foldbar smartphone

Den sydkoreanske tech-gigant udskyder nu lanceringen af telefonen på ubestemt tid. I sine indledende undersøgelser mener selskabet, at fejlene kan skyldes stød eller slag mod hængslet på den foldbare mobiltelefon.

En person med kendskab til Samsungs underleverandør, KH Vatec Co. Som leverer netop hængslet, påpeger overfor mediet, at Galaxy Folds hængsel er blevet testet udførligt forud for lanceringen.

Samsung Galaxy Fold stod i Danmark til at få forsalgsdebut 26. april med salgsstart 3. maj.

Se også: Danskerne bliver de første, der kan købe en af de revolutionerende foldetelefoner

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S