Dansk robotindustri står over for globalt gennembrud: Omsætning og antal medarbejdere vil blive tredoblet inden for de kommende år

Den danske robotindustri står over for et stort globalt gennembrud og tredobling af salget i de kommende år. Se rapport her.

Artikel top billede

De danske robotvirksomheder står på kanten af et globalt gennembrud og kan vente en tredoblining af omsætningen inden 2025 til op mod 50 milliarder kroner - hvis de kan følge med de fremad-stormende kinesiske konkurrenter.

Sådan lyder konklusionen i en prognose fra analysehuset Damvad.

Den danske robot-industri omsatte i 2017 for 18 milliarder kroner. Ifølge prognosen vil omsætningen ramme 50 milliarder kroner i 2025, men antallet af medarbejdere vil blive tredoblet til 25.000 mennesker.

Ifølge oversigten findes der i dag 292 virksomheder i Danmark i robotindustrien. Langt de fleste er så nye, at de har under 50 medarbejdere.

"Hver tredje virksomhed i robot- og automationsindustrien er etableret efter 2009. Det afspejler, at branchen er præget af iværksættere, der kommer på markedet med
nyudviklede teknologier. Der er mange unge virksomheder med et stort
vækstpotentiale," hedder det i rapporten.

Du finder hele rapporten her..

Opdateret klokken 10:00

Læs også:

Dansk robot-rigmand overtager del af konkursramte Blue Workforce: 12 medarbejdere følger med

Grundlægger Esben Østergaard forlader kæmpesuccesen Universal Robots fire år efter milliard-salg: "Det har været en fantasisk rejse for mig at være med fra tidlig ide til at skabe en global industri"

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S