Dansk robotindustri står over for globalt gennembrud: Omsætning og antal medarbejdere vil blive tredoblet inden for de kommende år

Den danske robotindustri står over for et stort globalt gennembrud og tredobling af salget i de kommende år. Se rapport her.

Artikel top billede

De danske robotvirksomheder står på kanten af et globalt gennembrud og kan vente en tredoblining af omsætningen inden 2025 til op mod 50 milliarder kroner - hvis de kan følge med de fremad-stormende kinesiske konkurrenter.

Sådan lyder konklusionen i en prognose fra analysehuset Damvad.

Den danske robot-industri omsatte i 2017 for 18 milliarder kroner. Ifølge prognosen vil omsætningen ramme 50 milliarder kroner i 2025, men antallet af medarbejdere vil blive tredoblet til 25.000 mennesker.

Ifølge oversigten findes der i dag 292 virksomheder i Danmark i robotindustrien. Langt de fleste er så nye, at de har under 50 medarbejdere.

"Hver tredje virksomhed i robot- og automationsindustrien er etableret efter 2009. Det afspejler, at branchen er præget af iværksættere, der kommer på markedet med
nyudviklede teknologier. Der er mange unge virksomheder med et stort
vækstpotentiale," hedder det i rapporten.

Du finder hele rapporten her..

Opdateret klokken 10:00

Læs også:

Dansk robot-rigmand overtager del af konkursramte Blue Workforce: 12 medarbejdere følger med

Grundlægger Esben Østergaard forlader kæmpesuccesen Universal Robots fire år efter milliard-salg: "Det har været en fantasisk rejse for mig at være med fra tidlig ide til at skabe en global industri"

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S