Dansk robotindustri står over for globalt gennembrud: Omsætning og antal medarbejdere vil blive tredoblet inden for de kommende år

Den danske robotindustri står over for et stort globalt gennembrud og tredobling af salget i de kommende år. Se rapport her.

Artikel top billede

De danske robotvirksomheder står på kanten af et globalt gennembrud og kan vente en tredoblining af omsætningen inden 2025 til op mod 50 milliarder kroner - hvis de kan følge med de fremad-stormende kinesiske konkurrenter.

Sådan lyder konklusionen i en prognose fra analysehuset Damvad.

Den danske robot-industri omsatte i 2017 for 18 milliarder kroner. Ifølge prognosen vil omsætningen ramme 50 milliarder kroner i 2025, men antallet af medarbejdere vil blive tredoblet til 25.000 mennesker.

Ifølge oversigten findes der i dag 292 virksomheder i Danmark i robotindustrien. Langt de fleste er så nye, at de har under 50 medarbejdere.

"Hver tredje virksomhed i robot- og automationsindustrien er etableret efter 2009. Det afspejler, at branchen er præget af iværksættere, der kommer på markedet med
nyudviklede teknologier. Der er mange unge virksomheder med et stort
vækstpotentiale," hedder det i rapporten.

Du finder hele rapporten her..

Opdateret klokken 10:00

Læs også:

Dansk robot-rigmand overtager del af konkursramte Blue Workforce: 12 medarbejdere følger med

Grundlægger Esben Østergaard forlader kæmpesuccesen Universal Robots fire år efter milliard-salg: "Det har været en fantasisk rejse for mig at være med fra tidlig ide til at skabe en global industri"

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S