NNIT-boss revser kunder, der insourcer it-drift: "Vi har kunder, som insourcer i dag. Jeg forstår ikke rationalet"

Interview: NNIT har store vækstplaner for de næste tre år, men for at kunne realisere de planer, skal selskabet finde svar på den ændrede efterspørgsel hos kunderne. "Vi oplever stadigvæk, at en række kunder vil lave en ’quick and dirty’ og klare det hele selv," lyder det fra Per Kogut.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Per Kogut revser de selskaber, der insourcer sin it-drift
  • Tjek hvilke udfordringer det giver NNIT
  • Bliv klogere på hvordan NNIT skal levere på selskabets vækststrategi frem imod 2022
  • Indsigt i selskabets udfordringer
  • Find ud af hvilket forretningsområder der fremover skal være det største for NNIT
1.157
6 min
Ved udgangen af januar lancerede NNIT en ny strategi frem mod 2022.

Som led i strategien blev forretningen samlet i de to enheder Life Science og Private & Public.

NNIT's overordnede mål med den nye strategi er kontinuerligt at øge selskabets vækst frem mod 2022 - både organisk og via opkøb.

Med købet af det schweiziske life science-konsulenthus Halfmann Goetsch Partner AG (HGP) er NNIT allerede begyndt at eksekvere på opkøbsdelen af strategien, men hvordan skal NNIT nå i mål med den organiske del af vækststrategien?

Det fortæller NNIT's topchef, Per Kogut, i et interview til Computerworld, hvor han samtidigt revser de NNIT-kunder, der insourcer it-driften.

Læses lige nu

    Styrelsen For It og Læring

    Security & Compliance Operations Specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS