NNIT-boss revser kunder, der insourcer it-drift: "Vi har kunder, som insourcer i dag. Jeg forstår ikke rationalet"

Interview: NNIT har store vækstplaner for de næste tre år, men for at kunne realisere de planer, skal selskabet finde svar på den ændrede efterspørgsel hos kunderne. "Vi oplever stadigvæk, at en række kunder vil lave en ’quick and dirty’ og klare det hele selv," lyder det fra Per Kogut.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Per Kogut revser de selskaber, der insourcer sin it-drift
  • Tjek hvilke udfordringer det giver NNIT
  • Bliv klogere på hvordan NNIT skal levere på selskabets vækststrategi frem imod 2022
  • Indsigt i selskabets udfordringer
  • Find ud af hvilket forretningsområder der fremover skal være det største for NNIT
1.157
6 min
Ved udgangen af januar lancerede NNIT en ny strategi frem mod 2022.

Som led i strategien blev forretningen samlet i de to enheder Life Science og Private & Public.

NNIT's overordnede mål med den nye strategi er kontinuerligt at øge selskabets vækst frem mod 2022 - både organisk og via opkøb.

Med købet af det schweiziske life science-konsulenthus Halfmann Goetsch Partner AG (HGP) er NNIT allerede begyndt at eksekvere på opkøbsdelen af strategien, men hvordan skal NNIT nå i mål med den organiske del af vækststrategien?

Det fortæller NNIT's topchef, Per Kogut, i et interview til Computerworld, hvor han samtidigt revser de NNIT-kunder, der insourcer it-driften.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job