NNIT-boss revser kunder, der insourcer it-drift: "Vi har kunder, som insourcer i dag. Jeg forstår ikke rationalet"

Interview: NNIT har store vækstplaner for de næste tre år, men for at kunne realisere de planer, skal selskabet finde svar på den ændrede efterspørgsel hos kunderne. "Vi oplever stadigvæk, at en række kunder vil lave en ’quick and dirty’ og klare det hele selv," lyder det fra Per Kogut.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Per Kogut revser de selskaber, der insourcer sin it-drift
  • Tjek hvilke udfordringer det giver NNIT
  • Bliv klogere på hvordan NNIT skal levere på selskabets vækststrategi frem imod 2022
  • Indsigt i selskabets udfordringer
  • Find ud af hvilket forretningsområder der fremover skal være det største for NNIT
1.157
6 min
Ved udgangen af januar lancerede NNIT en ny strategi frem mod 2022.

Som led i strategien blev forretningen samlet i de to enheder Life Science og Private & Public.

NNIT's overordnede mål med den nye strategi er kontinuerligt at øge selskabets vækst frem mod 2022 - både organisk og via opkøb.

Med købet af det schweiziske life science-konsulenthus Halfmann Goetsch Partner AG (HGP) er NNIT allerede begyndt at eksekvere på opkøbsdelen af strategien, men hvordan skal NNIT nå i mål med den organiske del af vækststrategien?

Det fortæller NNIT's topchef, Per Kogut, i et interview til Computerworld, hvor han samtidigt revser de NNIT-kunder, der insourcer it-driften.

Læses lige nu

    Annonce

    DHI A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    BI Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest