NNIT-boss revser kunder, der insourcer it-drift: "Vi har kunder, som insourcer i dag. Jeg forstår ikke rationalet"

Interview: NNIT har store vækstplaner for de næste tre år, men for at kunne realisere de planer, skal selskabet finde svar på den ændrede efterspørgsel hos kunderne. "Vi oplever stadigvæk, at en række kunder vil lave en ’quick and dirty’ og klare det hele selv," lyder det fra Per Kogut.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Per Kogut revser de selskaber, der insourcer sin it-drift
  • Tjek hvilke udfordringer det giver NNIT
  • Bliv klogere på hvordan NNIT skal levere på selskabets vækststrategi frem imod 2022
  • Indsigt i selskabets udfordringer
  • Find ud af hvilket forretningsområder der fremover skal være det største for NNIT
1.157
6 min
Ved udgangen af januar lancerede NNIT en ny strategi frem mod 2022.

Som led i strategien blev forretningen samlet i de to enheder Life Science og Private & Public.

NNIT's overordnede mål med den nye strategi er kontinuerligt at øge selskabets vækst frem mod 2022 - både organisk og via opkøb.

Med købet af det schweiziske life science-konsulenthus Halfmann Goetsch Partner AG (HGP) er NNIT allerede begyndt at eksekvere på opkøbsdelen af strategien, men hvordan skal NNIT nå i mål med den organiske del af vækststrategien?

Det fortæller NNIT's topchef, Per Kogut, i et interview til Computerworld, hvor han samtidigt revser de NNIT-kunder, der insourcer it-driften.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S