Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen åbner særligt digital center: Skal alene fokusere på digital konkurrence

Regeringen har afsat midler til et nyt center, der skal styrke håndhævelsen af konkurrencereglerne på digitale platforme. Se centerets opgaver her.

Artikel top billede

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen vil med nyt center styrke håndhævelsen af konkurrencereglerne over for digitale platforme.

Organet har fået navnet Center for Digitale Platforme.

Det skal blandt andet udarbejde analyser af platformenes adfærd, herunder hvordan platformene påvirker konkurrencen og vækstvilkårene for mindre virksomheder og forbrugere.

"De digitale platforme spiller en stadigt større rolle i handlen med varer og tjenesteydelser. Det har stor betydning for konkurrencen, og for os som forbrugere. Derfor opretter vi nu et nyt center, der skal have fokus på håndhævelse af konkurrencereglerne over for digitale platforme og gennem løbende analyser etablere ny viden om platformene," lyder det fra direktør i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, Jakob Hald.

Læs også: Ny EU-lov vil gøre det mere gennemsigtigt og fair at sælge produkter via platforme som Amazon: Det kommer aftalen til at betyde

Oprettelsen af det nye center sker på baggrund af Disruptionrådets drøftelser om digitale platforme. Regeringen har efterfølgende besluttet at afsætte midler til området.

Center for Digitale Platforme skal blandt andet varetage følgende opgaver:

- Håndhæve konkurrenceregler for digitale platforme.

- Udarbejde konkurrenceanalyser af digitale platforme.

- Gennemføre opsøgende aktiviteter henvendt mod danske virksomheder og andre interessenter.

- Være et knudepunkt for styrelsens analyser af big data, machine learning, kunstig intelligens og algoritmer samt brug heraf.

- Analysere adfærdsmæssige virkemidler på digitale platforme.

- Håndhæve de kommende regler i forordningen om erhvervsbrugeres rettigheder på digitale platforme (P2B-forordningen).

Læs også: Inde i Maskinen: Teslas vilde løfter, Samsungs pinlige foldbare telefon og EUs krav til de store online-platforme

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub