Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen åbner særligt digital center: Skal alene fokusere på digital konkurrence

Regeringen har afsat midler til et nyt center, der skal styrke håndhævelsen af konkurrencereglerne på digitale platforme. Se centerets opgaver her.

Artikel top billede

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen vil med nyt center styrke håndhævelsen af konkurrencereglerne over for digitale platforme.

Organet har fået navnet Center for Digitale Platforme.

Det skal blandt andet udarbejde analyser af platformenes adfærd, herunder hvordan platformene påvirker konkurrencen og vækstvilkårene for mindre virksomheder og forbrugere.

"De digitale platforme spiller en stadigt større rolle i handlen med varer og tjenesteydelser. Det har stor betydning for konkurrencen, og for os som forbrugere. Derfor opretter vi nu et nyt center, der skal have fokus på håndhævelse af konkurrencereglerne over for digitale platforme og gennem løbende analyser etablere ny viden om platformene," lyder det fra direktør i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, Jakob Hald.

Læs også: Ny EU-lov vil gøre det mere gennemsigtigt og fair at sælge produkter via platforme som Amazon: Det kommer aftalen til at betyde

Oprettelsen af det nye center sker på baggrund af Disruptionrådets drøftelser om digitale platforme. Regeringen har efterfølgende besluttet at afsætte midler til området.

Center for Digitale Platforme skal blandt andet varetage følgende opgaver:

- Håndhæve konkurrenceregler for digitale platforme.

- Udarbejde konkurrenceanalyser af digitale platforme.

- Gennemføre opsøgende aktiviteter henvendt mod danske virksomheder og andre interessenter.

- Være et knudepunkt for styrelsens analyser af big data, machine learning, kunstig intelligens og algoritmer samt brug heraf.

- Analysere adfærdsmæssige virkemidler på digitale platforme.

- Håndhæve de kommende regler i forordningen om erhvervsbrugeres rettigheder på digitale platforme (P2B-forordningen).

Læs også: Inde i Maskinen: Teslas vilde løfter, Samsungs pinlige foldbare telefon og EUs krav til de store online-platforme

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S