Efter omfattende udvikling: Google Cloud nu næsten på teknologisk omgangshøjde med AWS og Microsoft Azure

Google begynder at høste gevinsterne på selskabets indædte fokus på teknologisk udvikling af cloud-tjenesterne.

Artikel top billede

Google Cloud Platform (GCP) har lukket det teknologiske hul, der ellers har været mellem selskabets cloud-teknologier og de to førende i markedet, Amazon Web Services (AWS) og Microsoft Azure.

Sådan lyder det fra analysehuset Gartner, der peger på, at Google nu efter en indædt indsats faktisk er kommet foran AWS og Microsoft, når det gælder teknologiske landvindinger og muligheder.

Ifølge Gartner-analytiker Alan Waite har Google tidligere behandlet cloud som et ‘sideprojekt.’ Det har nu ændret sig til fuldt fokus på enterprise-markedet.

“Google har fantastisk sikkerhed og fantastiske teknologier til ‘connectivity.’ Når det gælder teknologi, er Google Cloud flere steder længere fremme end AWS og Azure,” siger han.

Ligger tæt

Ifølge Gartner ligger Google Cloud nu meget tæt på de markedsførende AWS og Azure på den teknologiske side.

AWS er dog fortsat størst, når det gælder antallet af feautes. Her har AWS mere end 1.600 cloud-produkter. Og flere kommer til løbende.

Det kan du læse mere om her: Hele industrien holder øje med Amazon Web Services i piskende innovations-tempo: Her rykker selskabet for alvor

“AWS har den største porteføke og de fleste datacentre, zoner og lignende i infrastrukturen. AWS har desuden eksisteret i længst tid og har derfor flest udviklere og partnere,” siger Alan Waite.

Når det gælder Microsofts Azure-cloud-miljø, peger han på, at Microsoft har store fordele alene i udbredelsen af Office 365, der i dag fungerer som spydspids for hele Azure.

Desuden nyder Microsoft godt af, at selskabet i forvejen har et meget stort og solidt navn i erhvervskredse efter at have leveret enterprise-ydelser i mange år.

Bag de tre store finder vi ifølge Gartner Oracle, IBM og kinesiske Alibaba.

Sidsnævnte har især stor fremgang i Asien og Østeuropa, som ifølge Gartner ikke opfattes som særligt attraktive markeder af de store amerikanske leverandører.

Alibaba har stort potentiale, men er samtidig udfordret af, at selskabet ifølge Alan Waite stadig er ‘meget kinesisk.’ Eksempelvis er selskabet ført fornylig begyndt at udarbejder dokumentation på andre sprog end kinesisk.

Multicloud

I takt med, at de store cloud-udbydere kæmper for at differentiere sig selv fra de øvrige ved at tilbyde særlige værktøjer og lignende, er der opstået problemer for mange brugere, påpeger Gartner.

For de fleste har brug for at anvende mere end en enkelt leverandør. Men der findes endnu ikke værktøjer, der kan anvendes til at håndtere alle disse cloud-tjenester på én gang.

“Vi kalder det for ‘den gyldne enhjørning.’ For værktøjet findes ikke. Vi begynder nu virkeligt at se den kompleksitet, der er forbundet med at håndtere alle disse miljer,” siger Alan Waite.

Læs også:

Ny Google-platform Anthos åbner for flytning af data på kryds og tværs - kan koble direkte ind i både AWS og Azure

Google vil bruge open source-miljøet til at ramme Amazon: Sigter efter nye partneraftaler med open source-firmaer

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job