Morgen-briefing: Facebook trækker stikket til ’farlige personer’ / Telegigant sætter populært socialt medie til salg / Schultz-regnskab byder på vækst og millionoverskud / Zalando indleder 2019 med stor vækst og minus / EG holder fast i bestyrelse

Facebook trækker stikket til ’farlige personer’ / Telegigant sætter populært socialt medie til salg / Schultz-regnskab byder på vækst og millionoverskud / Zalando indleder 2019 med stor vækst og minus / EG holder fast i bestyrelse

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til Computerworlds nyhedsbriefing. Ved roret ved dagens briefing er Niels de Boissezon.

I dag er 3. maj - en dag hvor der sandsynligvis bliver udskrevet folketingsvalg.

Facebook trækker stikket til ’farlige personer’

En stribe profiler fra de amerikanske, politiske yderfløje bliver forvist fra Facebooks sociale platforme.

Profilerne, som inkluderer radioværten og konspirationsteoretikeren Alex Jones og hans medie Infowars, er blevet udelukket for at bryde med mediets retningslinjer mod ’farlige individer’ som ”promoverer eller opfordre til vold og had, uanset ideologi”.

Blandt de øvrige profiler, som Facebook har forment fra platformen er Louis Farrakhan, Paul Nehlen, Milo Yiannopoulos, Paul Joseph Watson og Laura Loomer.

Telegigant sætter populært socialt medie til salg

Den amerikanske telekoncern Verizon er på udkig efter købere til det sociale medie Tumblr som tæller over 462 millioner blogs og 172 milliarder opslag, skriver The Wall Street Journal.

Senere lød det fra porno-giganten Pornhubs VP, Corey Price, at man er interesseret i et køb, for at bringe Tumblr til ’fordums storhed med ”NSFW” indhold’, udtaler han til BuzzFeed News.

Netop pornografisk materiale blev i 2018 delvist forvist fra platformen, med forbud mod nye oploads og begrænsning af eksisterende materiale på platformen.

Verizon betalte mellem 2013 og 2017 sammenlagt 5,6 milliarder dollar for det sociale medie, da det blev opkøbt af Yahoo.

Schultz-regnskab byder på vækst og millionoverskud

J.H. Schultz Infomation A/S kan i sin netop offentliggjorte regnskab for finansåret 2018 præsentere et overskud på 8,7 millioner kroner.

Dertil kommer 17 procents vækst i omsætningen, som i alt lyder på 156,2 millioner kroner.

”Det er et virkelig flot resultat. Jeg er stolt på alle medarbejderes vegne. Vi ved, hvad vi vil, og vi gennemfører det. Det er en meget positiv udvikling, som vi har været igennem.” siger administererende direktør Simon Svarrer.

Zalando indleder 2019 med stor vækst og minus

Årets første kvartalregnskab for mode- og nethandelsgiganten Zalando leverer et meleret indtryk, med en vækst på 15,2 procent i omsætningen til 1,4 milliarder euro. Selskabet noterer sig samtidig for et minus på 17,6 millioner euro på bundlinjen.

Zalando er samtidig i stor fremgang på antal sidevisninger, som runder de 920 millioner, mens et højt niveau af kundetilfredshed bidrager til stærk GMV-vækst og et positivt driftsresultat (EBIT).

Zalando fastholder forventningerne til årsresultatet for 2019.

EG holder fast i bestyrelse

EG har ved en netop afholdt generalforsamling valgt at genvælge sin nuværende bestyrelse.

Det oplyser selskabet i en børsmeddelelse.

Bestyrelsen kommer derfor til at operere videre med Klaus Holse, Christian Bamberger Bro, Christian Schmidt-Jacobsen, Martin Lippert og Jørgen Bardenfleth.

EG blev i den seneste tid opdelt og solgt til DXC og en amerikansk kapitalfond.

Mere om samme emne

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Astrid Busk Nielsen som Key Account Manager ved netIP's kontor i Odense. Hun kommer fra en stilling som Account Manager hos IT-virksomheden ED i Skødstrup. Hun er uddannet indenfor handel og marketing. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S