Afsløring: Hemmelig KMD-plan bryder loven - alle nyansatte i Danmark skal være under 36 år

En hidtil hemmeligholdt plan for nyansættelser i KMD er et eklatant brud på forskelsbehandlingsloven. Siden begyndelsen af 2018 har KMD-ledelsen forbudt organisationen at ansætte nye medarbejdere på 36 år eller derover i Danmark. Hvis det alligevel har været nødvendigt at hyre en ansat på 36 år eller mere, skal topledelsen specifikt godkende det. KMD vil nu ændre planen, så den ikke overtræder loven.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen) (Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i KMD's hemmelige ansættelsplan
  • Læs dokumenterne i planen
  • Find ud af hvorfor planen er i strid med forskelsbehandlingsloven
  • Se svaret fra KMD
  • Få indsigt i hvad sagen eventuelt kan koste KMD
1.632
8:15 min
KMD vil gerne slippe for at ansætte nye medarbejdere i Danmark, som er 36 år eller derover.

Hvis KMD ønsker at ansætte en ny medarbejder i Danmark, der er 36 eller ældre, skal der angives en række særligt gode grunde til ansættelsen, som herefter skal godkendes af selskabets administrerende direktør Eva Berneke eller økonomidirektør, Jannich Lund.

Det fremgår af KMD's ansættelsesregler for 2018, 'Recruitment Governance 2018,' som Computerworld har fået adgang til.

Her bliver det også slået fast, at det kun er tilladt at ansætte nye KMD-medarbejdere, der 36 år eller ældre uden nærmere begrundelse, hvis de bliver ansat for KMD i Polen.

Og de ansættelsesregler overtræder klart forskelsbehandlingsloven på flere områder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo