Afsløring: Hemmelig KMD-plan bryder loven - alle nyansatte i Danmark skal være under 36 år

En hidtil hemmeligholdt plan for nyansættelser i KMD er et eklatant brud på forskelsbehandlingsloven. Siden begyndelsen af 2018 har KMD-ledelsen forbudt organisationen at ansætte nye medarbejdere på 36 år eller derover i Danmark. Hvis det alligevel har været nødvendigt at hyre en ansat på 36 år eller mere, skal topledelsen specifikt godkende det. KMD vil nu ændre planen, så den ikke overtræder loven.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen) (Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i KMD's hemmelige ansættelsplan
  • Læs dokumenterne i planen
  • Find ud af hvorfor planen er i strid med forskelsbehandlingsloven
  • Se svaret fra KMD
  • Få indsigt i hvad sagen eventuelt kan koste KMD
1.632
8:15 min
KMD vil gerne slippe for at ansætte nye medarbejdere i Danmark, som er 36 år eller derover.

Hvis KMD ønsker at ansætte en ny medarbejder i Danmark, der er 36 eller ældre, skal der angives en række særligt gode grunde til ansættelsen, som herefter skal godkendes af selskabets administrerende direktør Eva Berneke eller økonomidirektør, Jannich Lund.

Det fremgår af KMD's ansættelsesregler for 2018, 'Recruitment Governance 2018,' som Computerworld har fået adgang til.

Her bliver det også slået fast, at det kun er tilladt at ansætte nye KMD-medarbejdere, der 36 år eller ældre uden nærmere begrundelse, hvis de bliver ansat for KMD i Polen.

Og de ansættelsesregler overtræder klart forskelsbehandlingsloven på flere områder.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo