It-fagforeninger indgår forlig med IBM i sag om fyringer af tidligere KMD-medarbejdere

IBM indgår forlig med Prosa og HK Privat i sagen om fyringerne af 47 tidligere KMD- og Tech Mahindra-ansatte. Samtidig hæver Prosa den kommende sag i Arbejdsretten, men fremsender et nyt overenskomstkrav uden HK Privat.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i konflikten mellem IBM og fagforeningerne
  • Læs hvorfor Prosa dropper sagen i Arbejdsretten
  • Indsigt i hvorfor Prosa fremsender et nyt overenskomstkrav
399
2 min
IBM og fagforforeningerne Prosa og HK Privat begraver nu stridsøksen for en stund.

De to fagforbund har nemlig indgået forlig med IBM i sagen om fyringen af 47 tidligere KMD- og Tech Mahindra-medarbejdere.

Fagforbundene har ment, at fyringerne, der alle blev foretaget blandt de 280 tidligere KMD og Tech-Mahindra-ansatte, som blev outsourcet til IBM 1. oktober 2018, var i strid med lov om virksomhedsoverdragelse.

Men nu har parterne altså fundet fodslag og indgået forlig, som betyder, at 18 af de fyrede medarbejdere får tildelt kompensation.

Det bekræfter Prosa over Computerworld.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S