It-fagforeninger indgår forlig med IBM i sag om fyringer af tidligere KMD-medarbejdere

IBM indgår forlig med Prosa og HK Privat i sagen om fyringerne af 47 tidligere KMD- og Tech Mahindra-ansatte. Samtidig hæver Prosa den kommende sag i Arbejdsretten, men fremsender et nyt overenskomstkrav uden HK Privat.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i konflikten mellem IBM og fagforeningerne
  • Læs hvorfor Prosa dropper sagen i Arbejdsretten
  • Indsigt i hvorfor Prosa fremsender et nyt overenskomstkrav
399
2 min
IBM og fagforforeningerne Prosa og HK Privat begraver nu stridsøksen for en stund.

De to fagforbund har nemlig indgået forlig med IBM i sagen om fyringen af 47 tidligere KMD- og Tech Mahindra-medarbejdere.

Fagforbundene har ment, at fyringerne, der alle blev foretaget blandt de 280 tidligere KMD og Tech-Mahindra-ansatte, som blev outsourcet til IBM 1. oktober 2018, var i strid med lov om virksomhedsoverdragelse.

Men nu har parterne altså fundet fodslag og indgået forlig, som betyder, at 18 af de fyrede medarbejdere får tildelt kompensation.

Det bekræfter Prosa over Computerworld.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS