It-fagforeninger indgår forlig med IBM i sag om fyringer af tidligere KMD-medarbejdere

IBM indgår forlig med Prosa og HK Privat i sagen om fyringerne af 47 tidligere KMD- og Tech Mahindra-ansatte. Samtidig hæver Prosa den kommende sag i Arbejdsretten, men fremsender et nyt overenskomstkrav uden HK Privat.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i konflikten mellem IBM og fagforeningerne
  • Læs hvorfor Prosa dropper sagen i Arbejdsretten
  • Indsigt i hvorfor Prosa fremsender et nyt overenskomstkrav
399
2 min
IBM og fagforforeningerne Prosa og HK Privat begraver nu stridsøksen for en stund.

De to fagforbund har nemlig indgået forlig med IBM i sagen om fyringen af 47 tidligere KMD- og Tech Mahindra-medarbejdere.

Fagforbundene har ment, at fyringerne, der alle blev foretaget blandt de 280 tidligere KMD og Tech-Mahindra-ansatte, som blev outsourcet til IBM 1. oktober 2018, var i strid med lov om virksomhedsoverdragelse.

Men nu har parterne altså fundet fodslag og indgået forlig, som betyder, at 18 af de fyrede medarbejdere får tildelt kompensation.

Det bekræfter Prosa over Computerworld.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste Android-ekspert?

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    Leder af serverteam

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S